Turnov opraví protékající kašnu na hlavním náměstí

Turnov v Českém ráji letos opraví kašnu s mariánským sloupem na hlavním náměstí. Zaplatí za to skoro 840.000 korun. Od opravy si radnice slibuje, že odstraní dlouholeté problémy s netěsností kašny. Vody je kvůli tomu v kašně minimum. Starosta Tomáš Hocke (Nezávislý blok) ČTK řekl, že oprava by měla skončit do konce dubna, tedy před začátkem turistické sezony.

2 min. čtení

Kašna s mariánským sloupem je replikou původní. Ta náměstí Českého ráje zdobila minimálně od konce 18. století, ale v roce 1953 ji přikázal městský národní výbor v Turnově odstranit. Její zmenšená napodobenina se na náměstí vrátila před více než 23 lety. Vysvěcena byla 28. října 1998 u příležitosti 80. výročí vzniku samostatného Československa za přítomnosti Václava Klause, který byl tehdy předsedou Sněmovny.

Problémy s protékající vodou jsou u kašny od počátku a i přes předchozí opravy v kašně může být maximálně do 20 centimetrů vody, i když má na výšku více než metr. V minulosti problém s netěsností kašny dočasně vyřešilo vložení olověného pláště. "Chvíli to fungovalo, pláty z olověného plechu ale nebyly dostatečně silné a došlo k sesunutí svislých částí," řekl Hocke.

Při opravách proto řemeslníci dosavadní olověný plášť vyndají a místo něj dají nový, silnější. "Slibujeme si od toho, že kašnu budeme moci naplnit vodou a nebude odtékat voda z ní na náměstí," dodal starosta patnáctitisícového města.

Foto: Wikipedia, Stanislav Dusík, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme