Turisté už znovu přejdou přes hráz přehrady v Bedřichově, rekonstrukce skončila

Turisté už znovu přejdou přes hráz přehrady na Černé Nise v Bedřichově v Jizerských horách. Korunu hráze stavbaři opravovali od jara roku 2019. Konečná cena byla mírně snížena na 20,5 milionu korun, uvedla dnes pro ČTK mluvčí Povodí Labe Hana Bendová. Státní firma očekávala, že za opravu hráze zaplatí zhruba o 400.000 korun více.

3 min. čtení

Hráz přehrady bylo nutné opravit kvůli špatnému stavu železobetonové desky v koruně, kterou prosakovala voda. Pro turisty je cesta přes hráz po opravě otevřená od čtvrtka, jiný má povrch. "Není železobetonový, ale jsou tam opět klasické kostky, jak to bylo původně," řekl ČTK hrázný přehrady Petr Noswitz. Navenek jinak hráz dlouhá 340 metrů vypadá podle něj stejně jako před opravou.

Bedřichovská přehrada a její okolí je oblíbeným cílem turistů, v zimě přes hráz jezdí i běžkaři. Je nejvýše položenou přehradou v republice s výjimkou horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně. Slouží k regulaci toku na Černé Nise a ochraně před velkou vodou. Zároveň má rekreační charakter a využívá se také k rybaření. Nachází se ve druhé a třetí zóně Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory. Je součástí soustavy retenčních nádrží, které byly v podhůří Jizerských hor vybudovány v letech 1902 až 1911.

Poslední větší oprava hráze přehrady na Černé Nise se dělala v 50. letech minulého století. Tu současnou od začátku provázely komplikace. Podle původních plánů měli stavbaři opravu koruny hráze dělat v letech 2017 až 2018. Předchozí firma, která zakázku získala, ale zkrachovala a opravu udělala asi jen z desetiny. Povodí Labe tak muselo soutěž vypsat znovu. Větší byl nakonec i rozsah prací, protože v horším stavu, než Povodí Labe předpokládalo, byla přelivná hrana v koruně hráze.

Foto: Wikipedia, Honza Groh, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme