Trutnov opraví úpravnu vody, její kapacita vzroste o třetinu

Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) včera slavnostně zahájila rekonstrukci úpravny vody v Temném Dole za 116,5 milionu korun bez DPH. Úpravna zásobuje vodou jednatřicetitisícový Trutnov a po modernizaci se její výkon zvýší asi o třetinu, uvedly vodárny.

3 min. čtení

Stavba, která by měla být hotová v červnu 2015, je jednou z největších současných investic do vodárenství v regionu.

Stavbaři a montéři z firmy Arko Technology úpravnu vody z řeky Úpy zrekonstruují za provozu. Rekonstrukcí projde objekt úpravny, jímací technologie bude nově zajišťovat dostatek vody i při proměnlivém průtoku Úpy. Zastaralé strojní zařízení nahradí nová technologie.

Zhruba 90 procent nákladů rekonstrukce zaplatí dotace z fondů Evropské unie a Státního fondu životního prostředí. Významných 20 milionů korun dá na stavbu město Trutnov formou nákupu akcií Vodovodů a kanalizací Trutnov. Vodárny pak peníze použijí na rekonstrukci.

Vlastnický podíl města Trutnov ve VAK nákupem nových akcií vzroste z 45,5 procenta na 49,6 procenta. Po Trutnovu jsou dalšími významnými akcionáři Pec pod Sněžkou, Janské Lázně, Svoboda nad Úpou, Mladé Buky a Horní Maršov.

Vodárny dividendy nevyplácejí, zisky dávají na investice. Loni VAK zvýšil zisk o 12 procent na 13 milionů korun, tržby měl 127 milionů korun. Cenu vodného a stočného letos vodárny nechaly na úrovni roku 2013. Účtovaných 63,71 Kč za metr krychlový dodané a odvedené vody je nejnižší cenou z pěti okresních měst hradeckého kraje.

Investici do rekonstrukce úpravny vody pro devítitisícové Hořice téměř za 100 milionů korun nyní dělá i Vodohospodářská a obchodní společnost Jičín. Rekonstrukce by měla trvat do konce srpna 2015.

 

 

Foto: Wikipedia, Ben Skála, licence


Zdroj: ĆTK

Zdroj: ĆTK

Doporučujeme