Tršice chtějí vybudovat kanalizaci a čistírnu odpadních vod

Obec Tršice na Olomoucku se chce příští rok pustit do stavby kanalizačních rozvodů a čistírny odpadních vod. Do investice, která si vyžádá podle předběžných odhadů desítky milionů korun, se obec pustí, pokud se jí podaří získat na projekt dotaci.

2 min. čtení

Splašková kanalizace v obci zatím není, k projektu ji nutí mimo jiné evropské normy, řekla ČTK starostka Leona Stejskalová. Obyvatelé Tršic dosud vypouštějí podle ní odpadní vodu do žump a septiků. "Vše ale v podstatě teče do říčky Olešnice. Kanalizaci potřebujeme vybudovat, protože máme vlastní velmi kvalitní zdroje pitné vody, je potřeba si je chránit," uvedla starostka. Díky projektu by se na kanalizaci mělo napojit zhruba 2000 obyvatel obce a jejích místních částí.

Tršice žádají o dotaci ze Státního fondu životního prostředí. "Zatím nevíme, kolik bude investice stát, protože částka zatím není vysoutěžená. Každopádně ale počítáme s tím, že na kofinancování akce budeme potřebovat úvěr, protože bude patřit z hlediska objemu k největším," řekla Stejskalová.

Tršice v posledních letech ročně hospodaří s rozpočtem kolem 19 milionů korun.

Foto: Wikipedie: Palickap


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme