Trojice obcí chystá v Hlubočkách u Olomouce postavit přírodní koupaliště

Obnovit kdysi oblíbené koupaliště plánují společnými silami v údolí řeky Bystřice obce Hlubočky, Velká Bystřice a Mrsklesy, aby se jejich obyvatelé v létě už nemuseli jezdit osvěžovat do bazénů například do Penčic, Bělkovic nebo Olomouce. Samosprávy chystají podklady pro územní a stavební řízení, do budování koupacího biotopu 

5 min. čtení

Burk nedaleko hlavní silnice v Hlubočkách se chtějí pustit příští rok. Projekt si vyžádá investici zhruba 50 milionů korun, obce požádají o dotaci. Na dotaz ČTK to řekl starosta Velké Bystřice Marek Pazdera.

"Jsme ve fázi dokončování projektu pro stavební povolení. Chtěli bychom do prázdnin podat žádost o stavební povolení a když to dobře půjde, tak kopneme příští rok,"
uvedl Pazdera. Podle původních propočtů si vybudování koupacího biotopu v Hlubočkách mělo vyžádat investici zhruba 40 milionů korun, kvůli růstu cen stavebních materiálů a prací se částka přiblížila k 50 milionů korun. "Chceme jako svazek obcí podat žádost o dotaci," dodal Pazdera.

Historie koupání v Hlubočkách podle starostky této obce Evy Hasníkové spadá až do předválečné doby, tehdejší koupaliště v Burku nyní připomínají už pouze historické fotografie. Poslední zbytky tehdejšího bazénu se zachovaly na soukromém pozemku. Trojice obcí proto před časem založila dobrovolný svazek Biotop Burk a chce vybudovat vlastní koupaliště. "Obec Hlubočky postupně vykoupila a směnila pozemky potřebné pro záměr vybudování koupaliště. Vybraný projektant připravuje podklady pro společné územní a stavební řízení," uvedla Hasníková.

Areál přírodního koupaliště v Burku podle Hasníkové nabídne vyžití pro děti i dospělé. Na mělkou část pro děti a neplavce naváže plavecká část bazénu dlouhá 50 metrů. "Voda v koupališti bude čištěna bez chemických přípravků technologií Hydrobalance. Odclonění od hlavní silnice zajistí zemní val, který současně bude nástupním místem pro vodní atrakce, jako je tobogan a skluzavky," podotkla Hasníková.

Součástí areálu bude občerstvení s terasou, hřiště pro plážový volejbal a dětské hřiště. Projekt zahrnuje také parkoviště pro vozidla a kola včetně nabíjecích stanic, převlékárny, toalety a sprchy či skříňky na úschovu věcí. "Fotovoltaické panely umístěné na jižním svahu zemního valu zajistí elektrickou energii pro technologie areálu," dodala Hasníková.

Vodu v biotopech čistí rostliny, běžná koupaliště používají chemické přípravky. Koupací biotopy nyní v Olomouckém kraji fungují v Litovli a Pasece na Olomoucku, další byl vybudován v Laškově na Prostějovsku.

Foto: Wikipedia, Tomas Lollky, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme