Třeboňští rybáři nasadili kvůli mrazům provzdušňovací techniku

Třeboňští rybáři nasadili kvůli mrazům na rybnících, v nichž tráví zimu mladé ryby, provzdušňovací techniku. Mrazy také posunou termíny jarních výlovů, ale jde o standardní situaci. ČTK to řekl Josef Malecha, předseda představenstva Rybářství Třeboň. Díky mírnější zimě v lednu vylovili již první rybníky.

4 min. čtení

Rybářství Třeboň pečuje v mrazech hlavně o tzv. komorové rybníky, v nichž přechovávají rybáři mladší ročníky ryb, které budou lovit většinou na jaře. Třeboňští rybáři mají asi 170 komorových rybníků, provzdušňovací techniku nyní nasadili na všech z nich. Firma obhospodařuje přes 7000 hektarů rybníků.

"Celou zimu jsme měli techniku připravenou spustit v momentě, kdy přijde zima, takže jsme ji spustili. Není to vůbec nic mimořádného, nechci vypadat jako blázen, že tady týden mrzne a my s tím máme nějaký problém. Je to standardní situace, kdy rybníky fungují," řekl Malecha.

Mrazy posunou termíny jarních výlovů, u těch se ale vždy čeká na konec zimy. Někdy s nimi začali třeboňští rybáři až v dubnu; když byla mírnější zima, tak byly už začátkem března. "Teď se dá předpokládat, že jestli mrazy příští týden skončí, někdy v polovině března bychom začali s jarními výlovy," řekl Malecha. Již vylovili několik rybníků s tržní rybou, díky mírnější zimě, která byla počátkem roku.

Led na zamrzlých rybnících neprořezávají. Podle Malechy to dělají až tehdy, když tuhá zima trvá třeba měsíc a klesne množství kyslíku ve vodě. "Bylo to hlavně kolem začátku ledna, kdy byly dlouhé noci, ale teď, když už se nám prodlužuje světelný den, tak tyhle stavy už nemůžou nastat," řekl Malecha.

Na 15 rybnících nasadilo již dříve techniku na provzdušnění Rybářství Nové Hrady, které se stará o 330 rybníků, z toho je 150 komorových. V posledních mrazivých dnech další stroje rybáři nepřidali.

"Aerační techniku máme nasazenou jenom na plůdkových rybnících. Kyslíku je dost a hlásí na příští týden oteplení. Teď je pro rybu ideální zima, zbytečně nevyrábí zásobní látky a nespotřebovává víc, než je nutno. Je chráněná od predátorů, kormoránů, odpočine si, je v klidu," řekl ředitel Rybářství Nové Hrady Lubomír Zvonař.

Foto: Wikipedia, Iva Nouzová, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme