Třeboň musí vrátit dotace z EU

Nová čistírna odpadních vod v Třeboni je už rok ve zkušebním provozu. Přes 84 milionů korun za čistírnu má však jít zpátky do kasy Evropské unie. Na skutečnost, že město má vrátit EU investici na čističku, upozornil čtenář Jindřichohradeckého deníku.

4 min. čtení

"V Třeboni se kvůli dotacím na čistírnu zdražilo vodné a stočné a přitom jsem se doslechl, že by se dotace měly vracet, údajně se špatně investovalo," uvedl čtenář, který se podepsal jako Miroslav Kepler.

V druhé polovině loňského roku vydala Evropská unie novou metodiku, která má odlišné požadavky na vodohospodářské stavby, než tomu bylo v minulosti. Protože třeboňská čistírna byla postavena podle dřívějších podmínek a nesplňuje nová kritéria a neprošla by dotační kontrolou.

Podle třeboňského starosty Jiřího Houdka ale není důvodem vracení evropských peněz špatná investice. "Jsme mezi čtyřiceti projekty, u kterých nebyly zcela známy všechny podmínky ze strany Evropské unie. Objevily se až v druhé polovině loňského roku, kdy vyšla nová metodika, jejíž podmínky stavba čistírny nesplňuje," vysvětlil starosta Jindřichohradeckému deníku.

Evropská unie v metodice nesouhlasí s oddělitelností vodohospodářského majetku. Třeboňská čistírna je nová a byla postavena na zelené louce. Město má ještě další vodohospodářský majetek vložený do Dobrovolného svazku obcí Hamr, který spravuje majetek také dalších obcí. Ten musí být oddělený a nelze jej sloučit. "Jinak by i mimotřeboňští obyvatelé museli platit na naši novou čistírnu odpadních vod, což je nemožné," uvedl dále starosta.

Radní tak nechtějí vystavovat město kontrole, jejíž podmínky nová čistírna nemůže splnit. Vedení třeboňské radnice proto nyní jedná s Ministerstvem životního prostředí, jehož prostřednictvím podalo žádost o dotaci, o způsobu vrácení peněz. To bude předmětem pondělní diskuze MŽP se zastupiteli města.

"Chceme od zastupitelů vědět, jakou cestou se vydat a za jakých podmínek by k vracení mělo dojít," sdělil starosta Jiří Houdek. Způsobů je hned několik. Například formou bezúročných splátek z výnosů z čistírny. Nejhorší cesta by podle starosty byla v podobě čistého úvěru.

Zastupitelé budou jednat také o sběrném dvoře, který by měl v budoucnu v Třeboni vzniknout. Za podpory evropských dotací by jej nemohly provozovat třeboňské technické služby. Radní proto zvažují, zda by neměl být sběrný dvůr vystavěn z prostředků města.

Foto: Wikipedie: Japo


Zdroj: PK

Zdroj: PK

Doporučujeme