Náklady na vybudování čističky činily 131 milionů korun. Třeboň měla z evropské dotace dostat 90 milionů, z toho už 86 milionů korun vyčerpala, řekl starosta. "Když jsme stavbu dokončovali, změnila se metodika Evropské unie, která má na vodohospodářské objekty jiné požadavky. Tím pádem jsme se dostali, ne naší vinou, do nepříjemné situace," řekl. Město tak bude muset 86 milionů vrátit. Kdyby peníze nevrátilo, hrozily by mu sankce.
Třeboňští podle Houdka hledají cestu, jak tuto část nákladů potřebnou na stavbu ČOV získat. Proto prý chtějí žádat ministerstvo životního prostředí o dotaci 30 milionů korun. "Dále bychom rádi získali od státu nízkoúročnou nebo bezúročnou půjčku ve výši 55 milionů korun. Tyto dvě položky by se v součtu rovnaly částce, kterou jsme z původního grantu na čističku už vyčerpali," řekl starosta. Úvěr od státu by prý město hradilo z výnosu ČOV, ten by měl ročně činit osm až deset milionů korun.
Houdek uvedl, že dotaci na stavbu čističek, u níž potom EU změnila metodiku, získalo zhruba 40 českých měst. "Ale jenom my jsme dokázali celý projekt během roku realizovat. Ostatní žadatelé tak daleko nejsou, a proto vyčerpali z evropské dotace minimální částky," řekl starosta.
Foto: Wikipedie: EnJoey
Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK