Tisíce lidí na Letné sledovaly Poctu novému cirkusu

Několik tisíc lidÍ se včera večer přišlo podívat do pražských Letenských sadů, kde slavnostně začal 20. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná. K jubilejnímu ročníku pořadatelé pro jeho otevření připravili večer nazvaný Pocta novému cirkusu, který se bude opakovat ještě ve čtvrtek, ale pak už ne. Půlhodinové představení plné vzdušné a vodní akrobacie doplněné ohňovými efekty se jen taktak trefilo do přestávky mezi velkou odpolední bouří a nočním deštěm, který se spustil jen pár minut před vrcholem představení.

5 min. čtení

Představení spojuje české artisty a oblíbený švédský Cirkus Cirkör a odehrává se i na nové vodní ploše, která na Letné vznikla. Festival se tradičně koná ve stanech a cirkusových šapitó, některá vystoupení jsou pod širým nebem. Využití vodní plochy bylo novinkou. S její pomocí více než 50 performerů vytvořilo pro přihlížející působivou novocirkusovou show. Cirkus Cirkör ji připravil s českými akvabelami a akrobaty z Cirk La Putyka, Losers Cirque Company a AirGym Art Company.

Akvabely ve vodě doplňují nad vodou tři desítky akrobatů, kteří se pohybují na lanech zavěšených na jeřábu. Zpočátku jeřáb za doprovodu ambientní hudby zvedá na lanech tři akrobaty zavěšené v kruzích, při jejichž výkonech ve velké výšce se divákům tají dech. Mohou je však vidět všichni přihlížející, produkce na vodní hladině pak spíše jen ti, kdo přišli mezi prvními. Představení po jednotlivých vystoupeních ve vodě i ve vzduchu pak vrcholí hromadnou vzdušnou akrobacií třicítky performerů, kteří zavěšeni na lanech v šesti řadách nad sebou a vytahováni jeřábem vytvářejí spojením svých těl ve vzduchu geometrické obrazce, jež se proměňují a připomínají z dálky a z pozice diváků stojících na pevné zemi jakousi obrovskou a živou krajku. Představení je ukázkou toho, co všechno může nový cirkus, jehož je Letní Letná v Česku dvě desítky let velkým průkopníkem, dokázat a divákům nabídnout.

Ještě před večerním představením, které vychází ze švédského projektu Aquanauts, se v areálu festivalu odehrála premiéra nové multimediální tanečně-akrobatické show Loop (Kruh) od souboru Losers Cirque Company. Představení tří tvůrců Tomáše Pražáka, Michala Heribana a Michaely Kadlčíkové je inspirováno cykly času, rutiny a životní i situační repetice. Reprízy budou ve čtvrtek a pátek, dnešní premiéru plánovanou na 19:00 posunula o půl hodiny bouřka.

Nové jezírko v Letenských sadech, které nechalo v prostoru severně od Hanavského pavilonu vybudovat město, se stalo kulisou včerejšího hlavního představení. Jezírko je napájeno pomocí čerpadla vodou z Vltavy. Jeho hlavní účel je zavlažování a sloužit má rovněž k rekreaci, i když koupání v něm je jen na vlastní nebezpečí.

Autor: ČTK

Foto: https://www.facebook.com/letni.letna/

Doporučujeme