Teplárna dezinfikovala stanici, kde hygienici našli bakterie

Výměníková stanice českobudějovické teplárny, v níž hygienici v závěru minulého týdne zjistili výskyt bakterií Legionella pneumophila, dnes byla kompletně dezinfikována. Akciová společnost, v níž má město majoritu, tak splnila nařízení krajské hygienické stanice. ČTK to řekl mluvčí teplárny Zdeněk Zuntych. Stanice teplou vodou zásobuje objekty v okolí českobudějovické Plzeňské ulice. Bakterie může způsobit zápal plic.

2 min. čtení

Podle Zuntycha byl už o víkendu opakovaně přehříván zásobník teplé užitkové vody na 65 stupňů Celsia, což garantuje tepelnou dezinfekci celého systému rozvodů teplé vody.

"Preventivně jsme teplou vodu přehřáli ve všech výměníkových stanicích ve městě, i když množství bakterií zjištěných na našem zařízení v Plzeňské ulici bylo hluboce pod limitem, který určuje vyhláška," řekl ČTK místopředseda společnosti Martin Žahourek. Firma ale už nemůže garantovat stav potrubních rozvodů v objektech a domech, které nejsou v jejím majetku, upozornil.

Teplárna nadále i nad rámec svých zákonných povinností spolupracuje s hygieniky a řídí se jejími doporučeními.

Podle hygieniků byla bakterie nalezena pouze v teplé vodě. Může se vyskytovat i v domácnostech ve vodovodních a sprchových bateriích. Lidé by je měli dezinfikovat obdobně – horkou vodou nad 65 stupňů Celsia.

Legionella pneumophila je původcem legionelózy. Toto akutní bakteriální onemocnění může mít formu těžšího zápalu plic anebo méně vážné pontiatické horečky. Tato lehčí forma nepostihuje plíce, ale horní cesty dýchací.

Foto: Wikipedie: Noebu


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme