Téměř třetina obyvatel v obcích nad Brněnskou přehradou nečistí odpadní vodu

S problémovým výskytem sinic v Brněnské přehradě se místní vodohospodáři potýkají každoročně. Letos se poprvé podařilo jejich výskyt omezit. Tento úspěch může být ale krátkodobý...

6 min. čtení

Část kanalizací je již v přípravě – stát a kraj přidělily na projekty dotace za 755 milionů korun.I po dokončení aktuálně chystaných staveb však bez napojení na kanalizaci zůstane více než 10 000 lidí, tedy pětina obyvatel nad přehradou. Vyplývá to z podkladů zveřejněných na internetových stránkách Brna.

Česko se zavázalo k tomu, že aglomerace nad 2000 obyvatel zajistí do konce roku 2010 řádné čištění odpadních vod. Nad přehradou je tento závazek vyřešen, odpadní vodu nečistí nad přehradou obce se stovkami nebo desítkami obyvatel. Volně vypouštěná odpadní voda se však odtud pomalu dostává do Brněnské přehrady. Tam v ní obsažené látky živí sinice, které se v létě přemnožují a znemožňují koupání.

Nedávno vodohospodáři zahájili soubor zásahů, které mají přemnožování sinic zamezit. Celkové náklady činí 236 milionů korun, podle zástupců Brna a kraje přitom není možné takto utrácet za čištění přehrady, když nad nádrží chybějí kanalizace a čistírny. Efekt zásahů to jendoznačně snižuje.

Opatření zatím letos zabrala.
Rekreanti si na přehradě mohou užívat sezonu, jakou po léta nepamatují, i na konci srpna hygienici kvalitu vody v nádrži hodnotí nejlepší možnou známkou. V minulých letech přitom pravidelně vyhlašovali zákaz koupání, a to obvykle kolem 20. července.

Podle primátorova náměstka Martina Andera (SZ) jsou prvotní signály o efektech zásahů pozitivní, není však vyhráno. "To není otázka jednoho vypuštění a druhý rok je vše v pořádku. Příroda má obrovskou setrvačnost, bude to trvat minimálně desetiletí, než se to dostane do podoby, kterou by si asi všichni přáli," řekl nedávno ČTK.

Část znečištění se do přehrady dostává i z polí, odkud voda při deštích splachuje hnojiva obsažená v půdě. O erozním ohrožení mluví dokument například v případě Svinošic, Tasovic, Rozšíčky a Újezdu u Černé Hory na Blanensku. Také erozi budou muset samosprávy i vodohospodáři usilující o vyčištění přehrady řešit.
 

krizovy odkaz
Sinice – cyanobakterie jsou jedny z nejstarších organismů na Zemi, mají obrovskou schopnost přizpůsobovat se nepříznivých podmínkám. Malé množství sinic ve vodě je nejen přirozené, ale dokonce i žádoucí vzhledem k tomu, že zaujímají důležité místo v koloběhu látek v přírodě. Při zvýšeném přísunu živin do vody, zejména fosforu a dusíku, dojde i ke zvýšení výskytu sinic, a tím i k narušení přirozeného oběhu živin v ekosystému. Sinice produkují toxiny, které mohou při větší koncentraci vyvolat u lidí i zvířat alergické reakce, poruchy zažívacího traktu a onemocnění jater. 


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme