Tanvald bude mít protipovodňový varovný systém za šest milionů korun

Tanvald na Jablonecku bude mít protipovodňový varovný systém. Na projekt za více než šest milionů korun získala radnice evropskou dotaci z Operačního programu Životní prostředí. Díky tomu přibudou mimo jiné dvě čidla sledující hladinu řek na Kamenici a Desné, řekl ČTK starosta Tanvaldu Vladimír Vyhnálek (Volba pro město). Hotovo by podle něj mělo být ještě letos.

3 min. čtení

Cílem projektu je podle Vyhnálka významně rozšířit a podpořit předpovědní a hlásné povodňové služby i lokální varovný systém, tedy nepřetržité získávání dat o povodňovém nebezpečí v co největším možném předstihu a s co největší spolehlivostí. "Systém tak přispěje k větší ochraně obyvatelstva, majetku i životního prostředí," dodal. Na podobné projekty bylo v operačním programu vyčleněno 350 milionů korun.

Protipovodňový systém v Tanvaldu není jediným projektem, který z programu dotaci získal. Liberecký kraj získal peníze na studii protipovodňových opatření na Lužické Nise. Navrhnout by měla takové úpravy, které v budoucnu pomohou území ochránit při povodních, jaké region zasáhly v roce 2010. "Na projekt za 4,7 milionu korun získal kraj dotaci 3,8 milionu, na spolufinancování se bude podílet i devět zapojených měst a obcí v povodí," řekl ČTK hejtman Martin Půta (STAN).

Liberecký kraj postihla v minulých letech velká voda opakovaně.
Největší škody napáchala blesková povodeň, která v srpnu 2010 zasáhla 81 obcí. Voda tehdy zaplavila více než polovinu území Libereckého kraje, vyžádala si pět lidských životů a 2000 lidí vyhnala z jejich domovů. Zůstaly po ní škody za 8,2 miliardy korun. Největší škody napáchala tehdy voda v povodí Smědé na Frýdlantsku a Lužické Nisy na Liberecku hlavně v oblasti Hrádku nad Nisou a Chrastavy. Povodně ale kraj zasáhly i v letech 2002 nebo 2013.

Foto: Wikipedia, Kirk979, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme