Tábor tvrdí, že štola v Jordánu měla být uzavíratelná

Spoluodpovědnost za to, že po prosincovém protržení hráze táborského Jordánu se bahno dostalo do Lužnice, nesou podle starosty firmy, které rybník odbahňují. Zabránit tomu měla štola a zhotovitel měl zajistit, aby byla v té době uzavíratelná, řekl dnes novinářům starosta Tábora Jiří Fišer (Tábor 2020).

4 min. čtení

Jednatel společnosti Daich Josef Kubík se proti tomu ohradil.

Podle Kubíka jde o "unáhlený výkřik do tmy". "Štola nemohla být uzavíratelná, protože nebyla hotová," řekl Kubík novinářům. Připustil ale, že zhotovitelé se mohli na protržení hráze svou chybou podílet. S podrobnějším závěrem chce ale počkat na to, až událost prošetří Česká inspekce životního prostředí, která se tím zabývá.

Hráz se protrhla 28. prosince. Kvůli tomu unikl do Lužnice sediment a uhynuly tisíce ryb.
"Z toho, co jsem nastudoval, jsem zjistil, že nebyl důsledně dodržován manipulační a povodňový plán stavby. Štola měla být aspoň provizorně uzavíratelná i v době výstavby," uvedl Fišer.

V tendru na odbahnění Jordánu zvítězilo sdružení firem Daich, Metrostav a Zvánovec. Jeho součástí bylo vybudování štoly, která bude fungovat jako spodní výpusť. Podle starosty byla chyba, že se bahno po protržení hráze dostalo přes Tismenický potok do Lužnice. Zabránila by tomu právě fungující štola, míní starosta.

Prasknutí provizorní hráze na přepaženém Jordánu způsobila obleva a velký nápor vody. Podle Fišera ale nešlo na prosinec o mimořádný meteorologický jev a stavitel měl s takovou situací počítat. Trvající deště způsobují i to, že stále přepadá voda z horní poloviny Jordánu do spodní části, která už byla úplně vypuštěná a bylo z ní odvezeno zhruba 18.000 tun sedimentu. "Protržení hráze samozřejmě znamená určitou komplikaci. Ale nemělo by ohrozit projekt odbahnění Jordánu," dodal Fišer.

Odbahnění Jordánu, které začalo loni, je jedním z nejnáročnějších a nejnákladnějších projektů na Táborsku v posledních letech.
Odhadované náklady činí přes 400 milionů korun.

Odbahnění nádrže o rozloze 51 hektarů by mělo být hotovo v roce 2014. Město získalo na práce dotace ve výši 85 procent, samo se bude podílet zhruba 60 miliony korun.

Foto: Wikipedia, Táborák, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme