Tábor odeslal SFŽP podklady k Jordánu potřebné pro udělení dotace

Táborská radnice odeslala Státnímu fondu životního prostředí (SFŽP) veškerou dokumentaci a protokol o úspěšném výběrovém řízení na projekt odbahnění nádrže Jordán. Fond by na základě těchto materiálů měl poskytnout na odbahnění dotaci ve výši 80 procent z částky 372 milionů korun.

5 min. čtení

Novinářům to řekl táborský starosta Jiří Fišer (Tábor 2020). Město tak podle něj splnilo požadavky potřebné pro udělení grantu. Táborští museli podklady doručit SFŽP do konce srpna, jinak hrozilo, že by o dotaci přišli.

"Věříme, že se nyní jedná už jen o formální proceduru a slíbené peníze od státního fondu na odbahnění získáme," řekl Fišer. SFŽP by měl město o vyřízení záležitosti informovat během několika dnů. Starosta doufá, že by město mohlo předat 20. září staveniště vítězovi výběrového řízení.

Tím se staly firmy Daich, Metrostav a Zvánovec s projektem za 372 milionů korun. Táborská radnice se přípravou na odbahnění Jordánu zabývá více než rok. Již loni ve výběrovém řízení uspěl spolek Daich, Metrostav a Zvánovec s návrhem za 372 milionů korun. Ale sdružení firem Strabag, Swietelsky a Hron, které navrhovalo provést práci za 259 milionů, se pak odvolalo k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Úřad tendr zpochybnil a nařídil městu, aby udělalo nové výběrové řízení.

I v něm letos uspěly firmy Daich, Metrostav a Zvánovec s nabídkou za 372 milionů korun. Řízení se opět účastnil i spolek Strabag, Swietelsky a Hron s projektem za 259 milionů. Radnice však loni i letos označila cenu 259 milionů korun za podezřele nízkou, a proto vždy spolek Strabag, Swietelsky a Hron nakonec z tendru vyřadila.

Letos kvůli výsledkům výběrového řízení a postupu při výběru uchazeče podala podnět k ÚOHS protikorupční organizace Transparency International. Ovšem ÚOHS následně oznámil, že zadavatel nijak nepochybil a vítězný projekt firem Daich, Metrostav a Zvánovec potvrdil.

Jordán je nejstarší údolní nádrž ve střední Evropě, vznikl ve 13. století. Od roku 1830 jej ale nikdo nevypouštěl a nemá již ani spodní výpusť. Proto se městsko předloni rozhodlo, že rybník o rozloze 51 hektarů nechá odbahnit, vyčistit a především vybuduje uvedenou spodní výpusť.

Tábor však stále řeší, kam bude vyvážet vytěžený odpad. Město uvažuje o skládce Hůrka u Plané nad Lužnicí, což se nelíbí jejím obyvatelům. "Tenhle bod budeme řešit v momentě, kdy budeme definitivně vědět, že jsme dostali od státního fondu dotaci na projekt," řekl Fišer.

Foto: Wikipedie, Timichal


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme