Tábor má dodat podklady na odbahnění Jordánu, nebo přijde o dotaci

Státní fond životního prostředí (SFŽP) prodloužil do 31. srpna táborské radnici termín na předložení protokolu o úspěšném výběrovém řízení na odbahnění rybníku Jordán. Město musí tento termín dodržet, aby SFŽP poskytl na projekt dotaci ve výši 372 milionů korun.

3 min. čtení

ČTK to řekl tajemník táborské radnice Lubomír Šrámek.Původní termín na předložení protokolu byl do 31. března. Ale vzhledem k tomu, že výběrové řízení stále ještě neskončilo, žádali Táborští už od konce loňského roku o prodloužení. Teď jim SFŽP poslal potvrzení, že žádosti vyhovuje a stanovil nové datum na 31. srpna.

Táborská radnice loni vybrala na odbahnění projekt firem Daich, Metrostav a Zvánovec za 372 milionů korun, ale podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) bylo tehdy výběrové řízení netransparentní. Kvůli loňskému tendru se k ÚOHS odvolal spolek firem Swietelsky, Strabag a Hron. Táborské radnici se zdála suma 259 milionů korun nabízená spolkem podezřele nízká, proto ji tehdy zamítla. Nyní obě nabídky usilují o přidělení zakázky v opakovaném výběrovém řízení.

Komise, která má radě města doporučit nejlepší projekt, si na své příští zasedání pozvala zástupce spolku firem Swietelsky, Strabag a Hron. Bude od nich chtít slyšet podrobnější informace k projektu za 259 milionů korun.

Podle vedoucího odboru investic a strukturálních fondů městského úřadu Karla Hotového se s pracemi na odbahnění Jordánu musí začít nejpozději v polovině příštího roku. "Jinak bychom do závěru roku 2015, kdy musíme vyčerpat dotační peníze, nestačili projekt realizovat," uvedl. Původní termín začátku prací byl přitom říjen 2010.

Táborský Jordán je nejstarší vodní nádrž v Česku, vznikl ve 13. století. Od roku 1830 jej ale nikdo nevypouštěl a nemá už ani spodní výpusť. Proto se městský úřad předloni rozhodl, že rybník o rozloze 51 hektarů nechá odbahnit, vyčistit a především vybuduje spodní výpusť.

Foto: wikipedie, Matt Borak, GNU licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme