SVS zkombinovala ve Mšeném jímky a kanalizaci, prý je to levnější

Poměrně nezvyklé řešení kanalizace předvedla Severočeská vodárenská společnost (SVS) v Mšeném-lázních na Litoměřicku. Postavit kanalizaci do všech podřízených vesnic by stálo asi 120 milionů korun, a tak byl postaven jen jeden pětikilometrový kanalizační výtlak do Podbradce.

2 min. čtení

Stál devět milionů a odpad z domovních jímek k němu bude vozit obecní fekální vůz.

"Je to nejhospodárnější řešení, které by mohlo být inspirací i jinde," řekla ČTK mluvčí SVS Dagmar Haltmarová. SVS nedávno postavila ve Mšeném čistírnu odpadních vod a nová kanalizace k ní napojí dalších zhruba 900 lidí, kteří žijí v celkem osmi vesnicích spadajících pod Mšené a Martiněves. "Jde o pilotní projekt, který by mohl být inspirací pro podobná řešení v menších obcích, které jsou blízko čističky," dodala Haltmarová.

Obec už si pořídila vlastní fekální vůz, který bude svážet odpad z domovních jímek. Ty mají vývody před domem, takže majitelé ani nebudou muset být při čerpání doma.

SVS prý bude na příkladu Mšeného od příštího roku vysvětlovat starostům, že nemusí nutně trvat na plném připojení všech domů ke kanalizaci a že podobného efektu mohou dosáhnout i za mnohem menší peníze.

Foto: Wikipedie, Packa, licence GNU


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme