SVS staví ve Zdislavě novou úpravnu pitné vody

Novou úpravnu pitné vody staví ve Zdislavě na Liberecku Severočeská vodárenská společnost (SVS). Má obyvatelům Zdislavy zajistit jednat kvalitnější pitnou vodou, ale také dostatek vody hlavně v letních měsících, kdy zdejší zdroje nestačily a zásobování muselo být zajišťováno z náhradních zdrojů.

3 min. čtení

ČTK to řekl místopředseda představenstva SVS Petr Skokan. Z veřejného vodovodu je ve Zdislavě zásobována většina ze 300 obyvatel. Vodu zajišťují dvě prameniště a v období sucha a v létě, kdy stoupne počet rekreantů, posiluje zásobování ještě voda ze samostatného vrtu. Voda ve vodovodu však vykazovala zvýšený obsah pesticidních látek. Aby splnila přísné evropské normy pro pitnou vodu, rozhodla se SVS vybudovat úpravnu, která zajistí vyšší kvalitu vody a odstraní i pesticidy. Do úpravny bude směřovat voda ze všech tří zdrojů, což by mělo k zásobování obce i v rekreační sezoně stačit.

Výstavba úpravny je jednou z pěti strategických investic za bezmála 20 milionů korun na Liberecku, kterou letos SVS realizuje. Dokončena by měla být do 30. září. Zatímco v minulých letech investovala SVS hlavně do modernizací čistíren odpadních vod, teď se stále více soustředí právě do oblasti úpravy pitné vody. Celkově letos firma plánuje do modernizace a rozvoje infrastruktury investovat 1,18 miliardy korun. "Zhruba 40 procent peněz je určeno na investice nutné ke splnění evropských norem, 60 procent poslouží k obnově zařízení," řekl ČTK mluvčí společnosti Jiří Hladík.

SVS patří k největším vodárenským společnostem v zemi, zásobuje devět procent území Česka, kde žije 1,14 milionu obyvatel. Společnost, která vznikla v roce 1993, vlastní 458 severočeských měst a obcí. Zásobuje Ústecký kraj a podstatnou část Libereckého kraj. SVS svá zařízení na rozvod a úpravu vody pronajímá provozní společnosti Severočeské vodovody a kanalizace. Je to 8650 kilometrů vodovodů, 3750 kilometrů kanalizačních sítí, 51 úpraven vody, 205 čistíren odpadních vod, 1030 vodojemů a téměř 300 čerpacích stanic pitné vody.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme