SVS postaví v Jirkově novou úpravnu vody za čtvrt miliardy korun

Novou úpravnu vody za 250 milionů korun začala stavět Severočeská vodárenská společnost (SVS) v Jirkově na Chomutovsku. Úpravna bude sloužit pro dvacetitisícové město a jeho okolí, má to být největší investice SVS v letošním roce.

3 min. čtení

Hotová by měla být do konce příštího roku a nahradí už nevyhovující úpravnu z roku 1967, řekl dnes novinářům ředitel SVS Miroslav Harciník.

Dosavadní úpravna vody napojená na přehradu na horním toku Bíliny leží hned na kraji města. Během 44 let jejího provozu ale technologie úpravy vody hodně pokročila a nová úpravna by měla nabízet kvalitnější pitnou vodu i hospodárnější provoz. Změnila se i spotřeba vody, s níž Češi šetří už mnohem více, a tak byl i dosavadní výkon 280 litrů za sekundu zbytečně vysoký. Nová úpravna bude mít výkon jen 150 litrů za sekundu, který půjde krátkodobě zvýšit na 190 litrů za sekundu.

Práce by měly být hotové do konce roku 2012, mezitím budou Jirkov zásobovat jiné zdroje. "Výpadek výkonu bude v soustavě nahrazen především z úpravny III. Mlýn, jejíž rekonstrukce bude následovat hned poté," uvedl Harciník.

Investice do úpraven si SVS předsevzala už vloni, poté co prakticky dokončila síť čistíren odpadních vod. Tvrdí, že jako jedna z mála splnila nároky legislativy, k níž se Česko zavázalo při vstupu do EU. Daní za to je vysoká cena vody, kterou musí domácnosti v Ústeckém a Libereckém kraji platit. Za 1000 litrů se letos platí 75,19 koruny, což je jedna z nejvyšších cen v zemi. Další zvyšování ceny bude záviset mimo jiné na tom, kolik získá firma z evropských dotací. Kdyby je získala i na jirkovskou úpravnu, mohly by pokrýt zhruba 50 procent ceny.

Foto: Wikipedie, Miaow Miaow


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme