SVS investuje letos do rozvoje a modernizace 1,18 miliardy korun

Severočeská vodárenská společnost (SVS) investuje letos do rozvoje a modernizace vodárenské infrastruktury 1,18 miliardy korun. Investice zajistí firma z vlastních zdrojů, zhruba 40 procent peněz je určeno na investice nutné ke splnění evropských norem, 60 procent poslouží k obnově zařízení, řekl dnes ČTK mluvčí společnosti Jiří Hladík.

4 min. čtení

Investice budou menší než v minulých letech. Třeba loni schválila vodárenská společnost investice za 1,314 miliardy korun, o rok dříve to bylo dokonce 1,502 miliardy.

Objem investic SVS na letošní rok byl podle Hladíka stanoven s ohledem na nedořešené evropské dotace. "U celé řady projektů, pro které SVS podala žádosti o dotace prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí, dosud nedošlo k podpisu finančních memorand," uvedl. Týká se to mimo jiné stavby projektu Čistá Ploučnice na Českolipsku nebo čistírny odpadních vod ve Šluknově či Litvínově. Tyto stavby se přitom podle Hladíka dokončují, některé jsou už dokonce ve zkušebním provozu.

Nákladné stavby musela SVS financovat z vlastních zdrojů a z úvěrů. Nutnost splácet stamilionové půjčky je jedním z důvodů, proč musela SVS zvýšit cenu vody. Vodné a stočné zdražilo od ledna o 6,9 procenta a další čtyři procenta přidalo zvýšení dolní sazby DPH z deseti na 14 procent. Domácnosti letos platí za krychlový metr 83,30 Kč, což je zhruba o osm korun víc než loni.

Podle předsedy představenstva Tomáše Indry budou letos plánované investice SVS nižší než v minulých letech také proto, že rozsáhlá opatření v oblasti čištění odpadních vod už Severočeská vodárenská splnila. "Těžiště investičních aktivit přesouváme z oblasti čištění odpadních vod a odkanalizování do oblasti výroby a distribuce kvalitní pitné vody, kde rovněž máme povinnost naplnit požadavky legislativy," sdělil ČTK Indra.

SVS patří k největším vodárenským společnostem v zemi, zásobuje devět procent území Česka, kde žije 1,14 milionu obyvatel. Společnost, která vznikla v roce 1993, vlastní 458 severočeských měst a obcí. Zásobuje Ústecký kraj a podstatnou část Libereckého kraj. SVS svá zařízení na rozvod a úpravu vody pronajímá provozní společnosti Severočeské vodovody a kanalizace. Je to 8650 kilometrů vodovodů, 3750 kilometrů kanalizačních sítí, 51 úpraven vody, 205 čistíren odpadních vod, 1030 vodojemů a téměř 300 čerpacích stanic pitné vody.

Foto: Wikipedia, Karelj, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme