Na severu Čech bojují o dotace v hodnotě 600 milionů korun

MŽP se dnes ohradilo proti kritice Severočeské vodárenské společnosti (SVS), podle které bezvládí na ministerstvu zdržuje čerpání peněz z evropských fondů. Podle ředitele SVS Miroslava Harciníka ministerstvo prakticky zastavilo jednání o čerpání evropských dotací na investice, v nichž jen jeho firmě leží asi 600 milionů korun.

5 min. čtení

Jednání mezi evropskými institucemi, ministerstvem a vodohospodáři se táhnou již několik let, po kauze údajné korupce na Státním fondu životního prostředí a následné demisi ministra Pavla Drobila (ODS) se prý ale zastavila na mrtvém bodě. "Vzhledem k těm událostem (na ministerstvu) situace dá se říci zamrzla," řekl tento týden ČTK Harciník.

"Vyjednávání s Evropskou komisí má svá jasná pravidla a svoje nastavené termíny, které MŽP nemůže zkrátit. Držíme se standardních postupů a jednáme podle nastavených pravidel Evropské komise," řekla ČTK mluvčí ministerstva Michaela Jendeková. Dodala, že zdržení nemá nic společného s kauzou údajné korupce ve Státním fondu životního prostředí, kvůli které v prosinci odstoupil ministr Pavel Drobil.

Proti provozovatelům vodohospodářských staveb teď běží čas, evropské dotace musejí získat maximálně do 18 měsíců od spuštění zařízení. V celém Česku jde podle Harciníkova úterního prohlášení až o deset miliard korun. Ministerstvo nyní v Bruselu vyjednává podmínky, které byly pro žadatele nastaveny za spolupráce ministerstev životního prostředí a zemědělství už před vstupem Česka do EU.

"Nicméně projekty nastavené podle těchto parametrů začala loni v říjnu Evropská komise připomínkovat. Cílem MŽP proto je ochránit své žadatele, tedy i SVS, a prosadit dodržení již dříve nastavených parametrů tak, aby žadatelé nemuseli své projekty přepracovávat," uvedla Jendeková.

Čerpání evropslých dotací je velmi nízké, aktuálně bylo proplaceno pouhých 9,6%. Pokud by Evropská komise začala zpochybňovat již přijaté žádosti, situace by se mohla ještě zhoršit.
V pondělí po jmenování prezidentem převezme řízení ministerstva nový šéf Tomáš Chalupa.

SVS přiznává, že už teď musela chybějící peníze hledat jinde. Třetinu, tedy 200 milionů korun, získala v podobě mimořádné dividendy od svého provozovatele Severočeských vodovodů a kanalizací, zbylých 400 milionů si obstarala prostřednictvím krátkodobých a střednědobých úvěrů. Podobné problémy má podle Harciníka až 60 dalších vodohospodářských projektů, na kterých mělo do Česka přitéct až deset miliard korun.

SVS je jednou z vůbec největších vodárenských společností, obsluhuje asi 1,05 milionu obyvatel v Ústeckém a Libereckém kraji. Prostřednictvím ministerstva měla od EU přislíbeny dotace ve výši zhruba 600 milionů korun, zejména na stavbu čistíren odpadních vod. Stavěla je, aby dostála legislativě, k níž se Česká republika zavázala při vstupu do EU.

Ilustrační foto: SVS, Smržovka
Zdroj: ČTK


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme