Svitavy chystají další úpravy rekreačního areálu Brand u rybníku Rosnička

Svitavy chystají další úpravy rekreačního areálu Brand u rybníku Rosnička za až deset milionů korun. Rozšířit by se mělo parkoviště a síť mlatových cest, u vstupu do areálu vznikne odpočinkové místo s informačními tabulemi, lavičkami a stojany na kola. Přibýt má zeleň a nové molo u rybníka. 

3 min. čtení

Projekt zabere několik let, radnice na něj chce získat dotace, řekl novinářům starosta David Šimek (Sdružení pro město Svitavy).

"Na podzim letošního roku budou výzvy ministerstva pro místní rozvoj na cestovní ruch, kdy určitě chceme podat žádost na nějaký segment. Stejně tak nás čekají česko-polské projekty, které se rozjedou také na podzim. V lednu příštího roku budou dotace na podporu cestovního ruchu od Pardubického kraje," vyjmenoval Šimek možné zdroje peněz. Část projektu by se podle něj mohla uskutečnit už příští rok, letos město dokončí projektovou dokumentaci. Celkové náklady radnice odhaduje na šest až deset milionů korun. Zhruba polovina této částky připadá na parkovací místa.

Loni v létě Svitavy otevřely novou zážitkovou cestu kolem rybníku Rosnička. Obsahuje osm herních prvků hlavně pro malé návštěvníky, mohou zde plnit různé úkoly pomocí dřevěné kuličky. Letos se oblíbená atrakce rozšířila o herní lavičky, na kterých si lidé budou moci zahrát hry typu dáma, mlýn nebo piškvorky.

V areálu Brand již město v minulosti vybudovalo venkovní posilovnu, fitness stezku a cyklostezku, naučnou stezku K pramenům řeky Svitavy nebo Památník včelích matek. Několik let se také snaží o zlepšení kvality vody v rekreačním rybníku Rosnička, kde v létě hygienici často kvůli rozšíření sinic zakazovali koupání. Radnice nechala kolem břehů vysadit mokřadní a vodní rostliny, proti sinicím nasadila probiotické bakterie a zahájila provzdušňování rybníka.

Město také na vodní ploše nechalo vybudovat takzvané plovoucí ostrovy. Ukotvené plováky, na kterých je vegetace, mají pomoci vyčistit vodu od sinic a hladinu zastiňují. Radnice se navíc dohodla s rybáři, aby do rybníka nasadili jen vhodné druhy ryb. Vloni již bylo možné se v rybníku koupat celou letní sezonu.

Zdroj: ČTK

Doporučujeme