Světovou podnikatelkou roku je majitelka společnosti na odsolování mořské vody

Uspěla ve velké konkurenci světových businessmanů stejně jako v oboru, kde dominují převážně muži. Olivia Lum pochází ze Singapuru a dnes její firma působí také v Číně, na Blízkém východě a v severní Africe.

4 min. čtení

Vítězkou letošního prestižního ocenění Podnikatel/ka roku je Olivia Lum, výkonná ředitelka a prezidentka společnosti Hyflux Limited, jež se specializuje na čištění a odsolování vody.

Firmu založila v roce 1989 se 2 zaměstnanci, dnes tržby dosahují úctihodných 450 milionů dolarů a společnost zaměstnává více než 2.300 lidí. Olivia Lum vstoupila do podnikání s minimálním kapitálem a uspěla. Vstupem na singapurskou burzu získala další finance a uvedla do provozu největší odsolovací zařízení na mořskou vodu v Číně.

„Letos to bude čtvrtstoletí, co se uskutečnila první soutěž Podnikatel roku v historii – tehdy v roce 1986 se konala jen v jediném americkém městě,“ připomněl Jim Turley, předseda představenstva a CEO Ernst & Young, která soutěž pořádá. „Během uplynulých 25 let udělali právě podnikatelé víc než kterákoli jiná část společnosti pro podporu inovací, vytváření nových pracovních míst a posilování prosperity, a to nejen v období hospodářského růstu, ale i v náročných ekonomických podmínkách," dodává Turley.

Olivia Lum má přitom za sebou těžké dětství, možná právě proto se dnes velmi věnuje také humanitární pomoci a charitě. Vítězku soutěže adoptovala společně s dalšími 4 sirotky chudá starší žena v Singapuru. Na předměstí žili ve velmi nuzných podmínkách bez vody a elektřiny. Na studiích si dlouho přivydělávala. Úspěšně nakonec dokončila chemii a po praxi ve farmaceutické firmě založila svou vlastní společnost vyrábějící technologie pro odsolování vody. Dnes paní Lum podporuje školství v zemích, kde působí. V rámci humanitární pomoci její společnost zapůjčila přenosné membránové vodní filtry do oblastí postižených přírodními katastrofami ve střední Číně a na Haiti.

www stránky společnosti Hyflux Limited


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme