Švédský král vyzval k zákazu van, plýtvají prý vodou a energií

Švédský král Carl XVI. Gustaf vyzval k zákazu van. Koupání je podle něj plýtváním vody a energiemi. Za svou výzvu sklidil posměch na Twitteru, i když vysvětloval, že ji nemyslel zcela vážně. Devětašedesátiletý monarcha v rozhovoru s deníkem Svenska Dagbladet vyzval k ochraně životního prostředí prostřednictvím sprchování.  

3 min. čtení

"Všechny vany by měly být zakázány. Jen si to představte," prohlásil v interview, které bylo otištěno v sobotu. Den před rozhovorem se prý musel koupat v místě, kde žádná sprcha nebyla. "Padlo na to tolik pitné vody a energie. Bylo mi jasné, že není rozumné, co musím provádět. Opravdu jsem se styděl," řekla hlava skandinávské země.

 

Otázky klimatu a ochrany životního prostředí Carlu XVI. Gustafovi nejsou lhostejné. Je známo, že často jezdí automobilem na hybridní pohon, jí málo masa a snaží se šetřit energií v královském paláci. "To není snadné v tak starém domě," připustil v rozhovoru.

 

Později řekl, že návrh zakázat vany myslel "v lehkém žertu". "Ale je v tom zrnko pravdy. Malé detaily mají obrovský účinek," podtrhl. Přesto za svá slova sklidil kritiku až posměch. "Zakažte králi cestování!" komentoval na Twitteru panovníkovy výroky jeden z uživatelů internetu.

 

Švédský panovník rozhovor poskytl několik dní před pařížskou klimatickou konferencí, jejíhož zahájení se příští pondělí zúčastní mezi dalšími nejvyššími představiteli více než 140 zemí. Hlavním úkolem konference má být dojednání dohody o dalším snižování emisí skleníkových plynů po roce 2020.

 

Foto: „King Carl XVI Gustaf at National Day 2009“ od Bengt NymanIMG_5940-1. Licencováno pod CC BY 2.0 via Wikimedia Commons.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme