Šumpersko bojuje o 1,6 miliardy

Pětice měst na Šumpersku bojuje o dotaci přes půldruhé miliardy korun z Evropské unie na vylepšení kanalizační sítě. Největší vodohospodářský projekt v dějinách Šumperska se unii zdá předražený, ale obce se ještě nevzdávají.

6 min. čtení

Skoro 1,6 miliardy korun z Evropské unie má vylepšit kanalizační sítě a čistírny odpadních vod v pěti městech: Šumperku, Zábřehu, Mohelnici, Lošticích a Hanušovicích. Evropská komise ale už delší dobu říká, že zakázka je předražená. Proto se poslání dotace zatím zdrželo.

Bez této dotace by si ale města s obrovskou investicí nedokázala poradit. 
Jedinou výjimkou je Šumperk, kam má jít přiblžně sto milionů korun. Třicetitisícové město by takovou investici zvládlo uhradit během několika let i bez dotace. Přesto Šumperk jako největší akcionář tlačil na změny ve vedení Vodohospodářských zařízení (VHZ), která projekt připravuje. Dosáhl odvolání výkonného ředitele VHZ a předsedy představenstva Jiřího Vepřka, který údajně stojí za problémy s projektem.

"Krize celého projektu je jeho chyba. Jeho nečinností jsme ztratili spoustu času, takže personální změna byla na místě," řekl starosta Šumperka Zdeněk Brož. 
Podle něj je nejlepším řešením nová soutěž na dodavatele, která celkovou cenu projektu sníží.

"Vodohospodářská zařízení dostala už tři vytýkací dopisy od Evropské komise, což je v republice naprostá rarita. Jakákoli snaha o úpravy stávající smlouvy s dodavatelem už nepůsobí vzhledem k Unii důvěryhodně," dodal Brož.


Šumperku stačila podpora zástupců Bludova, Velkých Losin a Loštic. Právě hlas zástupce Loštic Mojmíra Mazala byl pro Šumperk rozhodující, ten ovšem neměl pověření od zastupitelstva Loštic. "Nedali jsme mu mandát. Nebojím se to nazvat z jeho strany podrazem na Loštice. Myslím, že městu velmi ublížil," vyjádřil se starosta Loštic Ctirad Lolek, který stojí za Jařím Vepřkem. Dál uvedl, že město nechá prověřit právníkem, zda je Mazalovo rozhodnutí platné.


Mojmír Mazal ale žádný problém ve svém jednání nevidí. "Byl jsem jmenován zástupcem města ve VHZ. Zjistil jsem si všechny informace a rozhodl se podle nejlepšího uvážení. Na rozdíl od pana starosty si myslím, že změna Lošticím jenom prospěje," bránil se Mazal.


Jiřího Vepřka na pozici nahradil Libor Dostál, kterého před časem odvolal ministr zemědělství z funkce generálního ředitele Povodí Moravy za špatné zvládnutí povodní v roce 2010. "On je schopen projekt dotáhnout do úspěšného konce," přesto věří Brož.


Společnost VHZ teď bojuje časem. Všechny stavby v rámci obřího projektu totiž musí být postavené a vyúčtované do konce roku 2015. Zásadním problémem nyní je, jak vypovědět smlouvu s vítězi tři roky staré soutěže. "Nelze soutěžit zakázku, na kterou je podepsána platná smlouva. Proto jsem se snažil dohodnout se s dodavateli na úpravách ceny," vysvětlil Vepřek. 
Vysokou cenu před třemi lety vysoutěžené zakázky připisuje tehdy vysokým cenám ve stavebnictví. Teď jsou ceny stavebních prací mnohem nižší.

Foto: Wikipedia, Rostislav Šubert, licence GNU


Zdroj: Ola

Zdroj: Ola

Doporučujeme