Sucho odkrylo zbytky starého Bítova pod hladinou přehrady

Letošní sucho na Znojemsku a v povodí Dyje nad Vranovskou přehradou způsobilo, že už od května klesá hladina přehrady. Díky tomu se po více než 20 letech objevily nad hladinou základy domů zatopené vesnice Bítov a také hromada kamení, která zbyla po odstřelu kostela. Aktuálně je hladina devět metrů pod maximální možnou hladinou napuštění, řekla ČTK mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová.

3 min. čtení

Již od května Povodí Moravy nadlepšuje průtok pod přehradou a přítok je menší. Aktuálně se pohybuje přítok kolem dvou metrů krychlových za vteřinu, odtok je tři a půl metru krychlového. "Hladina aktuálně klesá zhruba o dva centimetry za den," uvedla Kučerová.

Z historických záznamů vyplývá, že podobně nízké hladiny přehrada dosáhla kvůli suchu na přelomu let 1990/91 a 1994/95. Stejně jako tehdy se očekává, že na normální úroveň hladina vystoupí na jaře díky srážkám a tání sněhu. Zhruba o metr výš bývá hladina cíleně, když vodohospodáři očekávají příval vody z tajícího sněhu či vydatných srážek.

Nezvyklá podívaná už, především o víkendu, přilákala na odkryté břehy přehrady spousty zvědavých lidí i potomků těch, kteří museli starý Bítov opustit. Přehrada se stavěla na začátku 30. let minulého století. Přes 400 obyvatel se muselo přestěhovat do nově postavené vesnice nad přehradou. Zůstal stát pouze kostel, který byl dlouho turistickou atrakcí výletníků na lodích, dalo se kolem něj plout. Až v 60. letech byl z bezpečnostních důvodů odstřelen.

Nyní se pracuje na rekonstrukci hráze, která začala před rokem a má skončit na jaře roku 2019.

Foto: Wikipedia, Jiří Sedláček, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme