Sucho kvůli El Niňu zhasilo v Kolumbii část vánočních světel

Letošní klimatický jev El Niňo, který provází značné sucho, si v Kolumbii letos vyžádal nečekanou oběť - na Vánoce svítí podstatně méně světelných řetězů a dalších druhů tradiční sváteční výzdoby, napsala dnes agentura AP.  

4 min. čtení

Kolumbijské úřady se obávají, že sucho spojené s jevem El Niňo vyprázdní přehrady, které jsou využívány k výrobě podstatné části elektřiny v zemi. Proto už 238 měst v této jihoamerické zemi začalo s přídělovým systémem energie. Prezident Juan Manuel Santos v projevu k národu apeloval na obyvatele, aby šetřili vodou, a někteří vládní činitelé zašli ještě dál, když doporučili sprchovat se jen po dobu 20 sekund.

Ale nejkontroverznějším opatřením, jež má ušetřit energii, je omezení vánoční světelné výzdoby, kterou milují tisíce rodin v této hluboce katolické zemi.

Santosova vláda se rozhodla, že na letošní Vánoce vůbec nenechá vyzdobit světýlky veřejné budovy v Bogotě
a také některá nákupní střediska si vzala k srdci vládní pokyny ke zredukování výzdoby.

Miguel Ángel Abril, který pracuje v bogotské turistické zóně Usaquén, kam se lidé na Vánoce tradičně chodí dívat na nasvětlený park, řekl, že nálada je letos smutnější. "Vánoční světla jsou pro Bogotu typická, ale teď zhasla a celá čtvrť je smutnější. Chodí sem méně lidí," dodal.

Druhé největší kolumbijské město Medellín zapíná jen na hodinu denně ohromující světelnou výzdobu,
která pokrývá místní kostely, parky a dokonce i stejnojmennou řeku. Celkem to znamená zhasnutí 32 milionů žárovek a úsporu 15 procent celkového množství spotřebované energie v tomto čtyřmilionovém městě.

El Niňo se projevuje zeslabením studeného Peruánského proudu a větrů vanoucích z východu na západ, a s tím souvisejícím oteplením oceánských vod u amerického pobřeží. Tento jev nastává obvykle kolem Vánoc, a proto ji jihoameričtí rybáři nazvali El Niňo Jesús, česky Ježíšek. Například na pobřeží Severní i Jižní Ameriky přináší silné srážky.

Foto: „CatedralPrimadaBogota2004-7“ od No machine-readable author provided. Kinori assumed (based on copyright claims). – No machine-readable source provided. Own work assumed (based on copyright claims).. Licencováno pod Volné dílo via Wikimedia Commons.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme