Sucho komplikuje lodní dopravu na dolním Labi

Sucho komplikuje lodní dopravu na dolním toku Labe. Nákladní plavidla stojí v přístavech, kvůli nízkému stavu nevyjely ani víkendové výletní parníky z Děčína. Třetí rok po sobě se situace kvůli suchu opakuje. Splavnosti řeky by pomohl jez. Jeho stavba by mohla začít podle posledních informací Ředitelství vodních cest v roce 2022.

3 min. čtení

Státní plavební správa v Děčíně plavbu nezastavuje, protože plout lze nadále například na raftu. Tuto možnost nabízí třeba děčínská cestovní agentura. Dojet lze do Bad Schandou po vodě a zpět vlakem nebo na kole. Větší lodě by už na řece za stavu, který byl v pátek podle vodohospodářů 146 centimetrů na Střekově v Ústí nad Labem, uvízly.

Poslední nákladní lodě byly k vidění na Labi před dvěma týdny. "Máme plavidla v přístavech v Děčíně, Drážďanech," řekl dnes ČTK Lukáš Hradský z plavební společnosti Evropská vodní doprava. "Přesouváme se na řeky, kde je zajištěna celoroční splavnost. Bohužel nás situace v Česku ekonomicky likviduje," uvedl Hradský. Přeháňky a občasné bouřky hladinu zvýšit nepomohou. "Krátká sprška, která odteče do Německa, nestačí," posteskl si.

Výletním parníkům, které mají nižší ponor, stačila voda ještě do konce předminulého týdne. Společnost Labská plavební na svých stránkách informovala, že plavba linky Ústí nad Labem – Děčín – Hřensko se ve dnech 17. a 18. června neuskutečnila.

Zájemci o plavbu na Labi se mohou nicméně svézt proti proudu do Litoměřic. Kvůli nízké hladině bude loď vyplouvat z přístavu ve Vaňově.

Foto: Wikipedia, Ondrej.konicek, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme