Sucho a vedro ubírá vody z řek, sjízdné jsou jen ty velké

Současné horko a sucho nepřeje vodákům, vody v českých a moravských řekách ubývá a ke sjíždění jim zbývají už jen velké řeky. I tam ale musí kličkovat mezi mokrými kameny nebo se vyhýbat mělčinám. Vodáci se ale mohou vydat na sousední Slovensko nebo do Polska, kde jsou na tom řeky s vodou o něco lépe než v Česku. ČTK to sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.

2 min. čtení

Hodně vody pak podle něj mají v Evropě řeky, do kterých přitéká z alpských ledovců. "Ale ledovcová voda není pro každého. Chce to určitou zkušenost a dobré vybavení, i když se jedná relativně o jednoduché řeky," upozornil Jančar.

V Česku zůstávají pro otevřené kanoe splavné Otava a Vltava, kde je kvůli tomu ale o víkendech "nával". Lidé, kteří by se chtěli vyhnout frontám před propustmi jezů, by se měli proto na řeky vydat v týdnu.

Vodu ke sjíždění má zatím ještě i Berounka, místy jsou v ní ale mělčiny. V Ohři a Sázavě pak vodáky čeká kličkování mezi mokrými kameny. Severočeské toky jako Labe nebo Jizera mají vody také už málo, ale stále je mohou vodáci sjíždět, i když pod některými jezy budou muset táhnout lodě mělčinami.

Na Moravě a ve Slezsku je splavná Morava od soutoku s Desnou a Odra od Ostravy. Vodu pro splouvání má ještě dolní tok Opavy a Dyje od Nových Mlýnů.

Ostatní toky jako Úhlava, Ploučnice, Mže, Svratka, Tichá a Divoká Orlice, Radbuza, Bečva nebo Moravice jsou pro vodáky nesjízdné.

Foto: Wikipedia, Böhringer, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme