Středočeský kraj se zaváže ke zlepšení vody v Želivce

Středočeský kraj se zaváže ke zlepšení vody ve vodárenské nádrži Švihov na řece Želivce. Radní dnes schválili podpis memoranda týkajícího se ochrany povrchových vod, stejný krok má ještě učinit krajské zastupitelstvo. Účastníky memoranda by měly být i kraje Praha a Vysočina a státní podnik Povodí Vltavy, řekl dnes novinářům hejtman Miloš Petera (ČSSD).  

3 min. čtení

V nádrži Švihov se podle Petery zhoršuje voda zejména kvůli zemědělské produkci na Vysočině. Potíž je podle něj i v tom, že některé obce na Vysočině nemají kanalizaci. "Co se týká Středočeského kraje, tak my klademe velký důraz na ochranná pásma okolo Želivky a máme velký zájem, aby ta ochranná pásma byla co největší," uvedl hejtman. Cílem memoranda je podle hejtmana podporovat projekty zaměřené na dlouhodobou ochranu vody.

Želivka je jedním ze dvou hlavních zdrojů pitné vody pro Prahu. Druhým je Káraný. Vodu z ní odebírají i Středočeši a lidé na Vysočině. V minulosti už zástupci všech tří krajů jedno memorandum týkající se Želivky podepsali, podle Petery se v té době řešila hlavně ochranná pásma a odškodnění zemědělců, ale problém s čistotou vody prý přetrvává. "Potýkáme se od té doby stále se stejnou věcí, že se nám plíživě v Želivce objevují sinice a další věci, které signalizují přítomnost člověka v okolí," řekl.

Úpravna vody Želivka, která je největším provozem svého druhu v zemi, vyrobila za čtyři desítky let přes čtyři miliardy metrů krychlových pitné vody. Svým maximálním výkonem 7000 litrů za sekundu se řadí i k největším úpravnám vody v Evropě. V příštích deseti letech by do modernizace úpravny mohly být investovány zhruba dvě miliardy korun.
 

 

Zdroj: Wikipedia, JirkaSv, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme