Středočeský kraj má vymezený koridor pro vodovod podél budoucí dálnice D3

Středočeští zastupitelé dnes rozhodli o vymezení koridoru pro vodovod podél budoucí dálnice D3. Návrh aktualizovaných zásad územního rozvoje, který schválili, počítá s propojením dvou skupinových vodovodů, a sice Posázavského skupinového vodovodu v Týnci nad Sázavou a skupinového vodovodu Javorník - Benešov, a s možným napojením na jihočeskou vodárenskou soustavu. 

2 min. čtení

Nový systém má výhledově umožnit zásobování vodou až pro 20.000 obyvatel.

Zásady územního rozvoje jsou plánovacím dokumentem, v němž jsou například připravované silnice a s nimi související stavby. Do dokumentu bylo nutné doplnit stavbu vodovodního přivaděče a vymezit, kudy povede.

Podle hejtmančina náměstka pro regionální rozvoj a územní plánování Jiřího Snížka (Piráti) byla do dokumentu zapracována námitka od Povodí Vltavy, naopak námitce od obce Václavice kraj nevyhověl. Obec požadovala, aby koridor pro vodovod byl vymezen východně od plánované dálnice D3. Podle Snížka ale v této části dálnice povede v tunelu.

Nový vodovod bude kopírovat trasu budoucí D3. Jeho výstavba však přesahuje finanční možnosti kraje, náklady jsou odhadovány na jednu miliardu korun. Hejtmanství proto jedná se státem o případné dotaci.

D3 má spojit Prahu s Českými Budějovicemi a rakouskými hranicemi. Zatímco v jižních Čechách se stavělo, ve středních Čechách je schvalovací proces stále na začátku. Středočeská část má měřit 60 kilometrů a podle modelů ministerstva dopravy by se měla stavět v letech 2026 až 2029.

Foto: Wikipedia, TUBS, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme