ČTK to řekla mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová.
Více znečištěná voda, než je obvyklé, přitéká do čistírny zhruba měsíc. Podle vodáren zřejmě někdo porušuje podmínky, za jakých lze vypouštět odpady do kanalizace. Tomu, kdo znečištění do kanalizace vypouští, může v případě prokázání porušení zákona hrozit pokuta až v řádu několik set tisíc korun.
Nyní voda z čistírny splňuje povinné limity, ale na začátku dubna nastala havarijní situace, kdy se vypouštěla jen částečně vyčištěná voda. Vodárny musely nechat odvézt kal s čistícími bakteriemi, které nevydržely zátěž nadměrným znečištěním, poté byl přivezen nový kal s aktivními bakteriemi. "Musíme ovšem konstatovat, s ohledem na velmi složité podmínky při čištění odpadních vod, že nelze vyloučit opětovné zhoršení účinnosti procesu čištění odpadních vod," uvedla Kozlová. Situaci společnost řeší i s Českou inspekcí životního prostředí.
Oprava a modernizace čistírny za zhruba 150 milionů korun začala loni v červnu a hotová měla být letos v zimě, zhotovitel prací ale posunul termín na polovinu května. Důvodem zdržení bylo například to, že se v zimě nedaly dělat některé práce. Vrapická čistírna odpadních vod v Kladně byla postavena v roce 1968. Nyní může čistit vodu pro zhruba 70.000 obyvatel, což je zhruba o 2000 více, než je počet obyvatel největšího středočeského města. Kapacita čistírny se při rekonstrukci měnit nebude.
Foto: Wikipedia, Miaow Miaow, licence
Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK