Středočeši si příští rok připlatí opět hlavně za vodu

Středočeši si příští rok připlatí hlavně za vodu, její cena přitom ve většině okresů rostla i letos. V některých městech stoupne i cena stočného. Zvýšení cen za vodné a stočné se na některých místech ve středních Čechách pohybuje okolo dvou procent.

5 min. čtení

Důvodem zdražení jsou například plánované investice do obnovy vodovodů i čistíren. Ceny dalších veřejných služeb, jako jsou nájemné, svoz odpadů, jízdné v městské hromadné dopravě, se většinou měnit nebudou, zjistila ČTK. Ceny za teplo pro příští rok budou v některých městech známé až v prvních měsících příštího roku.

Středočeské vodárny, které zásobují pitnou vodou obyvatele na Kladensku a Mělnicku, zvýší ceny za vodné a stočné na 92,92 koruny za metr krychlový včetně DPH, znamená to zdražení o dvě procenta. Kubík vody bude nově stát 53,24 koruny včetně DPH. "Důvodem zdražení je požadavek vyššího nájmu od vlastnické společnosti Vodárny Kladno – Mělník. Stouply také náklady na nákup povrchové vody i nákup chemikálií," řekla ČTK mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová. Podle ní vlastnická společnost potřebuje více peněz na obnovu a rozvoj vodovodní infrastruktury.

V Rakovníku bude příští rok stát vodné a stočné 80,9 koruny včetně DPH za metr krychlový. Letos Rakovničtí platili za vodné a stočné o 2,1 koruny. Cena za teplo nebo svoz komunálních odpadů se v Rakovníku zvyšovat nebude. Rakovník valorizuje nájemné v městských bytech o inflaci, uvedla mluvčí radnice Alida Štulajterová. Nájmy ani další poplatky nezvedají ani radnice v Kutné Hoře a Berouně.

Obyvatelé Berouna si však připlatí za vodné a stočné. Cena vzroste o 2,6 procenta na 90,85 koruny s DPH za metr krychlový včetně DPH. Důvodem zdražení jsou investice převážně do obnovy infrastruktury. Investice by měly činit 70 milionů korun. „Pokračujeme v rekonstrukcích čistíren odpadních vod, téměř deset milionů bude investováno do našich dvou největších – berounské a hořovické. Mezi největší investice bude také příští rok patřit dokončení výměny vodovodu ve Lhotce za 4,5 milionu korun," uvedl provozní ředitel Vodovodů a kanalizací Beroun Roman Badin.

V Kolíně se neplánuje podražit nájemné, teplo, jízdné v městské hromadné dopravě, svoz odpadu ani poplatky za psy. Cena za vodné zůstane na 37,80 koruny, stočné se také nezmění, zůstává na 40,20 koruny za m3. "Příští rok to bude třetí rok, co nezvedáme cenu. V roce 2016 bude vodné ještě o 30 haléřů nižší," řekl ČTK ekonomický ředitel firmy Vodos Alexander Novotný.

Také lidé v Příbrami budou v příštím roce platit za vodné a stočné stejně jako letos, 75,37 Kč za metr krychlový včetně DPH. V Benešově se bude o cenách tepla a vodného a stočného jednat až v prvním čtvrtletí příštího roku.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme