Strašice dostanou dva roky po kolaudaci dotaci EU na kanalizaci

Brdská obec Strašice dostane na jaře, dva roky po zahájení zkušebního provozu, evropskou dotaci na kanalizaci a vodovod ze Státního fondu životního prostředí. Jde o 35 milionů korun na akci za 65 milionů Kč. Dotace schválená už v roce 2009 přitom neměla být v jednu chvíli vůbec vyplacena. ČTK to řekl starosta Strašic Jiří Hahner

3 min. čtení

Strašice spadly mezi 44 českých obcí, jimž neměly být podle loňského rozhodnutí Bruselu dotace vyplaceny, protože měly komerční provozovatele vodohospodářské infrastruktury. "Naštěstí jsme udělali takové kroky, že jsme mezi 17 městy a obcemi, jimž nakonec vyplaceny budou. V posledním čtvrtletí jsme vedli složitá jednání," uvedl Hahner. Dodal ale, že průtahy dotace Strašice "ekonomicky poškodily".

Obec se za určitou kompenzaci dohodla se současným provozovatelem (VOSS Sokolov) o ukončení smlouvy platné do roku 2015 a vyhlašuje nový tendr. "Jen na základě toho jsme uspěli," řekl Hahner. V řadě měst ale na to provozovatelé mající dlouhodobou smlouvu nepřistoupili. "Nového provozovatele vybereme formou koncesního řízení," uvedl Hahner. Nejdéle do konec srpna chtějí mít vše vyřešené.

Slíbených 35 milionů Kč umožní start zateplení mateřské školy. Na tuto akci mají Strašice schválené peníze také od SFŽP, ale zahájí ji až po obdržení dotace na vodovod a kanalizaci.

Dotace 35 milionů Kč na kanalizaci a vodovod byla schválená v roce 2009. Dosud ale obec nedostala ani korunu. Osm milionů korun na akci navíc došlo ze slíbených peněz pro rozvoj Brdska, které souvisely s plánovanou stavbou amerického protiraketového radaru nedaleko Strašic, která se ale nakonec v Brdech neuskutečnila.

Strašice vybudovaly před necelými dvěma lety čtyřkilometrovou kanalizaci a vodovod v poslední třetině obce s 2500 obyvateli. Všech 500 obyvatel části Huť mělo do té doby jen septiky, žumpy a nekvalitní vodu ze studny. Vzniklo proto 220 kanalizačních a 200 vodovodních přípojek. Obec tak splnila podmínky EU platné od roku 2011, že místa s více než 2000 obyvateli musí být napojena na splaškovou kanalizaci.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme