Strašice dostanou dotaci na kanalizaci tři roky po její kolaudaci

Brdská obec Strašice dostane v nejbližších dnech evropskou dotaci na kanalizaci a vodovod od Státního fondu životního prostředí (SFŽP). Získá 35 milionů korun na stavbu za 65 milionů Kč, jejíž zkušební provoz byl zahájen před třemi roky. Dotace schválená v roce 2009 přitom neměla být v jednu chvíli vůbec vyplacena.

4 min. čtení

Dosud neobdržené peníze výrazně brzdí rozvoj obce, která potřebuje opravit náměstí, školku a sídliště. ČTK to řekl starosta Jiří Hahner.

"Teď se to konečně začíná velmi intenzivně administrovat, aby nám ji mohli vyplatit," uvedl starosta. Strašice patřily mezi 44 českých obcí, jimž neměly být podle předloňského rozhodnutí Bruselu dotace vyplaceny, protože měly komerční provozovatele vodohospodářské infrastruktury. Brusel nařídil, že musí vyhlásit nové koncesní řízení, i když mají dlouhodobé smlouvy.

Obec se dohodla s Vodohospodářskou společností Sokolov, s níž měla smlouvu do roku 2015, že vyhlásí novou soutěž. "Teď na ní pracujeme, rada už to schválila," uvedl Hahner. Podle něj jsou i obce, která o peníze přišly, protože provozovatel trval na dodržení smlouvy.

Čekání na dotaci výrazně limituje rozvoj Strašic, které si musely vzít na kanalizaci půjčku a splácení je zatěžuje. Obec nemá volné zdroje. "Dotační titul, který by pomáhal obcím našeho typu, už neexistuje, a pokud ano, tak nemáme šanci něco získat," dodal.

Peníze podle Hahnera obec dostane v letošním prvním pololetí. "Pustíme se hned do revitalizace náměstí, ploch v sídlištích a zateplení školky," uvedl. Na vše už jsou projekty. Na náměstí v první etapě obnovy město uvolní šest milionů korun a ve druhé stejně. Kompletně se zde zrenovují zpevněné plochy včetně chodníků, zastávky, opraví se osvětlení, zábradlí a křižovatka u radnice. Ve druhé etapě je v plánu kašna. Revitalizace ploch na dvou sídlištích přijde na celkem 12 milionů Kč.

Z dotace dosud obec nedostala ani korunu. Strašice vybudovaly před třemi lety čtyřkilometrovou kanalizaci a vodovod v poslední třetině obce s 2500 obyvateli. Všech 500 obyvatel části Huť mělo do té doby jen septiky, žumpy a nekvalitní vodu ze studny. Vzniklo 220 kanalizačních a 200 vodovodních přípojek. Obec tak splnila podmínky EU platné od roku 2011, že místa s více než 2000 obyvateli musí být napojena na splaškovou kanalizaci.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme