Stočné v M. Třebové a Poličce příští rok zlevní, pak cena stoupne

Cena stočného v Moravské Třebové a Poličce se příští rok sníží, v následujících deseti letech pak bude ale jen růst. Navyšování ceny stočného bylo podmínkou evropské dotace, s jejíž pomocí obě města modernizovala kanalizaci a čistírny odpadních vod. Vodné, které dotací nebylo ovlivněno, zdraží již příští rok.

4 min. čtení

Za stočné budou lidé v Moravské Třebové v příštím roce platit 44,51 koruny za metr krychlový včetně DPH, letos to bylo 46,39 koruny. "Od ledna už se stočným směrem dolů nepůjde hýbat, to je schváleno ministerstvem financí a poskytovatelem dotace. Každý rok bude podle výpočtového vzorce nárůst řádově o tři až 3,50 koruny. To je trest za to, že jsme rozšíření kanalizace udělali s dotací," řekl ČTK starosta Moravské Třebové Miloš Izák (ČSSD).

Výše vodného je v kompetenci svazu obcí Skupinový vodovod Moravskotřebovska. V současnosti stojí 40,10 koruny za metr krychlový s DPH, příští rok to bude 42,40 koruny.
Podle Izáka sice není povinností cenu každý rok zvyšovat, musí ale pokrývat opravy a investice do vodovodní sítě.

V Poličce cena stočného v roce 2016 klesne ze současných 48,79 koruny včetně DPH na 47,83 koruny. Podle Jiřího Coufala z odboru územního plánování, rozvoje a životního prostředí poličské radnice se vodné bude příští rok zvyšovat, přesná čísla zatím nejsou známá. Majitelem vodovodní sítě je Sdružení majitelů skupinového vodovodu Poličsko.

Některá města v regionu o dotace na modernizaci kanalizace a čistírny odpadních vod nepožádala a vyhnula se tak povinnosti ceny stočného trvale zvyšovat. Litomyšl si na rekonstrukci čistírny za 48 milionů korun vzala raději úvěr. Kdyby využila dotaci, musela by se zavázat, že se cena vody do roku 2025 zvýší zhruba o 80 procent. Letos v červenci město zvýšilo cenu stočného z 32,88 koruny za metr krychlový na 37,48 koruny včetně DPH, aby mohlo investici splácet, i tak patří platby za odpadní vody k nejnižším v regionu. Starosta Radomil Kašpar věří, že to bylo poslední zdražení v tomto volebním období. Každopádně pro příští rok zůstávají ceny vodného i stočného beze změn.

 

Foto: „Moravská Třebová-náměstí s radnicí“ od palickapVlastní dílo. Licencováno pod CC BY 3.0 via Wikimedia Commons.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme