Stavební práce projektu Čistá řeka Bečva II již začaly

Stavební práce projektu Čistá řeka Bečva II, který řeší odkanalizování 18 měst a obcí na Vsetínsku, již začaly. Bude vybudováno téměř 177 kilometrů nové kanalizace a dvě čističky odpadních vod. Projekt za 1,2 miliardy korun bez DPH pokryjí z 69 procent evropské dotace, státní dotace činí čtyři procenta.

3 min. čtení

Slavnostní zahájení části B projektu bude 13. prosince ve Velkých Karlovicích, řekla ČTK vedoucí kanceláře Sdružení obcí Mikroregionu Vsetínsko Eva Rafajová. Projekt by měl být dokončen za 20 měsíců.

Čistou řeku Bečvu II tvoří dílčí projekty v městech a obcích nad 2000 obyvatel v povodí Vsetínské a Rožnovské Bečvy, které jsou rozděleny do tří částí.

Například v Rožnově pod Radhoštěm postaví ještě do konce roku dva objekty přečerpávací stanice. Kanalizační řád se bude stavět v příštím roce. "Většina kanalizačního řádu je vedena v komunikacích, což na počátku zimy rozhodně nechceme dělat. Proto provedeme pouze stavby objektů, které neovlivní běžný chod města," uvedl místostarosta Václav Mikušek.

V Rožnově bude investováno více než 100 milionů korun. Podíl města ve výši 35 milionů korun bude splácen z rozpočtu města až do roku 2024 částkou asi čtyři miliony ročně.

Část B, která bude zahájena příští týden, zahrnuje oblast Lidečka, Velkých Karlovic a Hovězí. Vznikne tam kanalizace dlouhá přes 75 kilometrů.

V první etapě projektu Čistá řeka Bečva vzniklo 146 kilometrů nové kanalizace, 17 čerpacích stanic a sedm dešťových zdrží. Stavbaři vybudovali dvě čistírny odpadních vod a šest čistíren opravili. Projekt si vyžádal 1,1 miliardy korun. Většina peněz byla dotace z EU, obce a města ale musely využít i úvěrů.

 

Zdroj: Wikipedia, Radim Holiš, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme