Stavby kanalizací v obcích na jihu Moravy nabírají zpoždění

Stavby kanalizací podporované penězi z Evropské unie jdou na jihu Moravy pomaleji, než starostové předpokládali. Jen na čtvrtečním zasedání krajští zastupitelé prodloužili termín čerpání dotace pro dvě investice. Papírování u nich trvalo déle, než mělo. Bez prodloužení termínu by žadatelé museli peníze vrátit.

4 min. čtení

Rozhodnutí se týkalo stavby čističky a kanalizace ve Vysočanech na Blanensku a stavby vodovodu a rekonstrukce úpravny pitné vody ve Znojmě. Oba příjemci čekají na podpis smlouvy se Státním fondem životního prostředí (SFŽP), vyplývá z dokumentu.

Kraj stavby vodovodů, kanalizací i čističek dotuje. Dotace poskytuje obcím i na projektování. Podle zástupců hejtmanství se tak k možnosti podat žádost o evropské peníze dostanou i vesnice, které by jinak ze svého projekt zaplatit nedokázaly.

Jen loni žádalo na kraji o dotace na vodohospodářské záměry 73 subjektů. Uspělo jich 48. Kraj jim rozdělil 98 milionů korun, z toho 20 milionů korun dal na vodárenské stavby, 72 milionů korun na stavby kanalizací a čističek a šest milionů korun na protipovodňovou ochranu.

O získání dotací na projektování těchto staveb usilovalo 78 obcí či svazků obcí. Peníze od kraje se dostaly k 64 z nich, dohromady šlo o deset milionů korun. Dalších šest milionů korun poslal kraj na stavby a modernizace sběrných dvorů a kompostáren.

Podle unijních norem měly mít všechny obce v ČR s více než 2000 obyvateli do konce roku 2010 vyřešené moderní čištění odpadních vod. Podle odhadů se to ale zřejmě nezdařilo až pětině obcí na jižní Moravě. Ty na problém s dodržením lhůt upozorňovaly předem. Zahájení prací v mnoha případech komplikoval fakt, že dokumentaci pro výběrové řízení na dodavatele stavby musí schválit SFŽP.

Podle ředitele Povodí Moravy Radima Světlíka je však další problém v tom, že žádat o dotace a stavět si mohou dovolit hlavně ty obce, které jsou schopné dát dohromady peníze na kofinancování – zhruba 30 procent nákladů.
"To v případě malých obcí do 500 obyvatel není při rozpočtu od dvou do čtyř milionů korun reálné," řekl. Podle něj sice pomáhají krajské dotace, ty jsou však limitované. Obce navíc musejí najít peníze na opravu silnic a chodníků po jejich rozkopání, dodal.

Foto: Wikipedie, Che, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme