Stavba kanalizací a ČOV v Náchodě je hotová, Metuje bude čistší

Společnost Vodovody a kanalizace Náchod (VAK) dokončila investici téměř za čtvrt miliardy korun do rekonstrukce čističky odpadních vod v Náchodě a stavby nových kanalizací. Metuje díky tomu bude čistší než dosud, vypouštěné vody budou nyní splňovat nové přísnější normy. Stavba byla aktuálně největší vodárenskou investicí v hradeckém kraji.

6 min. čtení

Evropské fondy ji podpořily dotací 138 milionů korun. ČTK to při pátečním oficiálním ukončení stavby řekl ředitel vodáren Dušan Tér.

Hlavní částí stavby, která začala v lednu 2011, byla generální rekonstrukce a modernizace náchodské čističky. Nová technologie čističky dokáže zejména významně snížit hodnoty dusíku a fosforu ve vypouštěných vodách. Rekonstrukce také odstranila problém s kalovým hospodářstvím čističky, která v Náchodě slouží od roku 1994.

Součástí projektu za 240 milionů korun s DPH byla i dostavba kanalizací v těch částech Náchoda, Hronova a Velkého Poříčí, které dosud nebyly napojeny na centrální kanalizační sběrač končící v čističce v Náchodě. Stavbaři již postavili téměř 40 přípojek a na sběrač a čističku tím nově připojili asi 400 lidí. Rekonstrukci čistírny stavební firma VCES provedla za provozu, vždy s vyřazením jedné ze dvou linek.

Přes snížení kapacity čističky o 30 procent bude zařízení stále disponovat dostatečnou rezervou k napojení dalších lokalit. Nyní čistička čistí splašky asi od 28.500 obyvatel a v budoucnu se na ni budou moci napojit Zbečník, Žďárky, Jizbice, Vysokov, Lipí či další nové objekty v Náchodě a Hronově.

Na připojení některých obcí už vodárny pracují. "Pro roky 2014 a 2015 připravujeme výstavbu kanalizace ve Zbečníku, kde se napojí asi 700 lidí. Hodnota investice je kolem 70 milionů korun," řekl Tér. V příštím roce by se na kanalizaci měly napojit i Jizbice a část Lipí.

VAK vedle toho připravuje i další stavby, které dál zvýší čistotu vody v Metuji. Patří k nim dostavba kanalizace v Teplicích nad Metují a v obci Spy. Vodárny také uvažují o dostavbě kanalizace a rekonstrukci čistírny odpadních vod v Meziměstí.

Loni vodárny vykázaly zisk 25 milionů korun při tržbách 207 milionů korun. Letos mají v plánu zisk 28 milionů a investice 70 milionů korun. "Veškerý zisk dáváme zpět do infrastruktury. Dividendy nevyplácíme," řekl Tér. Vodou vodárny zásobují přes 77.000 obyvatel okresu. Asi 90 procent akcií VAK vlastní obce v čele s Náchodem a Novým Městem nad Metují.

Letos VAK zdražily vodné a stočné v průměru o 4,1 procenta na celkových 68,07 koruny za metr krychlový vody. Cena patří v hradeckém kraji k nižším. Pod cenami Náchoda je pravidelně VAK Trutnov, vyšší ceny mají vodárny v Hradci Králové, Jičíně a Rychnově nad Kněžnou.

Vodárenské firmy v kraji daly v minulých letech do zlepšení čistoty odpadních vod stamiliony korun. Největším vodárenským projektem v regionu byl projekt Cidlina na Jičínsku. Investici za 665 milionů korun do kanalizací a čistíren tam Vodohospodářská a obchodní společnost Jičín dokončila v roce 2009. Ve stejném roce Vodovody a kanalizace Trutnov ukončily půlmiliardovou investici do výstavby kanalizací a čištění odpadních vod na Trutnovsku Čistá horní Úpa. Město Vrchlabí v roce 2010 zakončilo projekt Čisté horní Labe asi za 600 milionů korun.

 

Zdroj: Wikipedia, Martin Langr, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme