Stavba kanalizace je prý pro malé obce z jihu Moravy příliš drahá

Stavba vlastní kanalizace a čističky odpadních vod je prý pro malé obce z jihu Moravy přes masivní dotace příliš nákladná. Pokud mají ze svého zaplatit asi 30 procent nákladů, je to většinou nad jejich možnosti, řekl ČTK zastupitel z Hvozdce na Brněnsku a zároveň šéf Povodí Moravy Karel Světlík (ODS).

4 min. čtení

Obec podobné velikosti jako Hvozdec s 270 obyvateli má podle Světlíka zhruba dvoumilionový roční rozpočet. Náklady na stavbu kanalizace dosahují 30 až 50 milionů korun. "Jestliže obec musí 30 procent nákladů dofinancovat ze svého, je to otázka úvěrů a různých zajištění," řekl. Navíc starostové podle něj zpravidla po takové investici musejí sehnat peníze na opravu provizorně zapravených ulic.

Stavby kanalizací a čističek i změny v průmyslu podle Světlíka v posledních letech výrazně zlepšily kvalitu vod v tocích. I tak však zbývá hodně projektů začít i dokončit, a to zejména v obcích do 1000 obyvatel. Zastupitel má za to, že by na jejich situaci měly myslet speciální dotační tituly. Podle něj by mohly obcím hradit například 90 procent nákladů, pokud by projekt měl další ekologický rozměr, a to zadržení vody v krajině.

"Nabízí se možnost zvýhodnění tam, kde je voda zadržována v rybnících, tůních či mokřadech zbudovaných za tím účelem pod čističkou odpadních vod," řekl. Podle Světlíka stojí ve vybraných případech za úvahu i možnost nechat vodu čistit alternativně, například v takzvaných vegetačních čističkách. Živiny tam z odpadní vody odčerpávají vodní rostliny, bakterie a řasy. "Ale může přijít přívalový déšť a celou nádrž s vegetační čistírnou vyplavit," řekl Světlík. Připustil, že stavba vegetační čistírny je oproti té konvenční levnější. Podle něj však většina nákladů projektu stejně jde na rozkopání ulic a natažení potrubí.

Nákladnost kanalizačních projektů pro malé obce kritizoval už dřív i starosta Heršpic na Vyškovsku Jiří Ziegler (ČSSD). Podle něj ani případný vyšší podíl na daňových výnosech pro malé obce nepomůže. "Po sto tisících ročně na kanalizaci nenašetříte," uvedl.

Foto: Wikipedie: Bilboq


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme