Státní fond půjčí městům půl miliardy na zlepšení pitné vody

Státní fond životního prostředí půjčí obcím a městům, které se svými projekty uspěly se žádostí o evropské dotace, půl miliardy na spolufinancování projektů. Peníze poputují na zlepšení stavu podzemních nebo povrchových vod, či na zlepšení kvality pitné vody pro obyvatele, informovalo dnes v tiskové zprávě ministerstvo životního prostředí. 

3 min. čtení

Půjčky zúročené jedním procentem budou muset zájemci splatit do deseti let. V současném programovacím období jde na vodohospodářské projekty méně peněz než v minulosti.

"Oproti 40 miliardám v minulém programovém období máme na vodohospodářské projekty do roku 2020 pouze 11 miliard korun a zájem o dotace je stále obrovský. Současnou nižší míru podpory oproti minulým létům budeme kompenzovat žadatelům v podobě půjček, které mohou být až 37 procent z celkových způsobilých výdajů projektu," řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Půjčka spolu s dotací může zaplatit celý projekt. Žádosti bude ministerstvo přijímat do konce příštího roku. Žadatelé budou ručit svým majetkem. Peníze vezme fond z poplatků, které dostává za čerpání podzemní vody a od znečišťovatelů. Jednoprocentní úrok by měl pokrýt náklady fondu na administraci půjček.

Ministerstvo chce půjčky využívat častěji. V budoucnu by například mělo jít o pomoc při zateplování či nebo při nakládání s odpady.

Ministerstvo v půlce října vyhlásilo sedm nových výzev. Žadatelé mohou do 5. ledna žádat o šest miliard z evropských fondů například na rekultivaci starých skládek, snížení průmyslového znečištění, ochranu ovzduší nebo na energetické úspory. Na výstavbu a modernizaci úpraven vody a zvyšování kvality zdrojů pitné vody je připraveno 1,6 miliardy korun. Ve výzvě na zlepšení odpadového hospodářství a rekultivaci starých skládek je 659 milionů.

 

Foto: „Prague Vrsovice CZ Ministry of Environment 017“ od User:Miaow MiaowVlastní dílo. Licencováno pod Volné dílo via Wikimedia Commons.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme