Dotační problémy na Plzeňsku

Již pět let usilují obce na Plzeňksu o evropské peníze na modernizace čističek odpadních vod nebo dobudování kanalizace. Po letech ujišťování, že jejich projekty splňují všechny podmínky pro udělení dotací, ale přišllo nečekané překvapení.

3 min. čtení

V Třemošné plánovali využít evropské peníze na dobudování a rekonstrukci kanalizace. "Žádost jsme podávali v roce 2009, máme od ministra informaci, že nám dotaci přiznávají. Ale pak se změnily podmínky, takže rozhodující smlouva mezi fondem a Třemošnou není podepsaná. Ale přece si nemůžou brát obce jako rukojmí," zlobí se starosta Jaromír Zeithaml.

Nýřany, Tlučná a Vejprnice společně zažádaly o dotaci 80 milionů na novou technologii čističky odpadních vod. Cílem je snížit množství fosforu a dusíku ve vypouštěné vodě.

"Když jsme podávali projekt před pěti lety, všechny podmínky pro získání dotace jsme splňovali. Jenže pak jsme se dozvěděli, že máme nově splnit ještě něco dalšího, když jsme to udělali, tak vymysleli zase něco dalšího," popisuje dotační proces starosta Tlučné Stanislav Volf.

Změny dlouhodobých smluv, jimiž je poskytnutí dotace podmíněné, ale podle oslovených starostů není možné udělat v řádech dnů, maximálně týdnů, jak stanovili úředníci. Starosta Horní Břízy Vojtěch Šedivec dodává, že všechny smlouvy byly uzavřeny v roce 2007 podle tehdy platné české legislativy.

"Teď se dozvídáme, že když jsme vypisovali žádosti o evropské dotace, vše se už mělo dělat podle evropského práva a evropských norem. Proč nás na to tehdy nikdo neupozornil, proč to do dokumentace neuvedli autoři podmínek?" ptá se starosta Vojtěch Šedivec.

Foto: Wikipedie, Noebu, licence


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme