Staroměstský jez ve Frýdku-Místku prošel opravou za 50 milionů korun

Staroměstský jez, spádový stupeň na řece Ostravici na hranici Frýdku-Místku a Starého Města, má za sebou kompletní rekonstrukci téměř za 50 milionů korun. Jez už byl ve špatném stavu. Nyní může lépe chránit proti velké vodě, zajišťuje migrační prostupnost pro vodní zvířata. Zároveň tam vzniklo i dětské brouzdaliště a bezpečnostní prvky pro zásah hasičů v případě, že by se tam někdo topil.

4 min. čtení

Při slavnostním zprovoznění opraveného stupně to včera řekli zástupci státního podniku Povodí Odry, který stavbu financoval ze svých zdrojů.

"Původní starý stupeň, který tady existoval řadu let, byl už ve špatném technickém stavu, a proto bylo nutné přistoupit k jeho rekonstrukci. My jsme tu rekonstrukci pojali trošičku velkoryse s tím, aby byl doplněn o rybochod, čili aby vyhovoval požadavkům na životní prostředí, a chtěli jsme také zpříjemnit rekreaci u vody obyvatelům," řekl generální ředitel Povodí Odry Jiří Pagáč.

Na návrhu rybochodu, tedy speciálního koryta pro ryby, se podíleli odborníci, kteří se zabývají životem ryb. Pro pomoc záchranářům při záchraně tonoucích jsou na pravém břehu zabudovány kruhy, za které se dá zaháknout lano a upevnit záchranářské náčiní.

"Jsou dimenzovány na tah několika tun, aby vydržely nápor i třeba za povodně. Stupeň má i funkci pro vodáky, protože na levém břehu je zařízení, kde mohou vystoupit z lodí, bezpečně je přenést dolů a pod stupněm zase na lodě bezpečně nasednout,"
řekl Pagáč. Ostravice ale podle něj není pro vodáky příliš vhodná a v současnosti je nesjízdná.

Rekonstrukce Staroměstského jezu, který se nachází poblíž restaurace U Splavu, se dělala od loňského března. Na starosti ji mělo sdružení společností Zvánovec a Lesostavby Frýdek-Místek. Povodí Odry se postaralo také o vyzdobení jezu podle návrhu dětí ze základní školy ve Starém Městě.

Podnik nyní opravuje i dva jezy výše proti proudu řeky, v obou případech jde o stupně balvanitého typu. Do budoucna uvažuje také o rekonstrukci nedalekého jezu Riviéra. Povodí Odry je správcem vodních toků a vodních děl na území Moravskoslezského a částečně Olomouckého kraje.

Foto: Wikipedia, Vojtěch Dočkal, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme