Správní řízení ve věci dvorské ČOV kraj zahájí příští týden

Krajský úřad Královéhradeckého kraje zahájí správní řízení v případu nečištění městských splašků ve Dvoře Králové nad Labem zřejmě až příští týden. Důvodem je středeční opětovné spuštění čističky, díky němuž splašky přestaly téct přímo do Labe.

5 min. čtení

Úřad proto potřebuje další dokumentaci dokládající provoz čističky. Původně úřad předpokládal, že správní řízení zahájí dnes. ČTK to dnes řekl mluvčí hejtmanství Jiří Hošna.

Provozovatel čistírny, firma WWTP DKNL, přerušil čištění kvůli sporu o ceny s dvorskou radnicí v pondělí ráno.
Po následujících 56 hodin tekly splašky z šestnáctitisícového města do řeky. Středečnímu obnovení provozu čističky předcházela dohoda města s provozovatelem čističky.

Město podle dohody zaplatí firmě WWTP DKNL zálohu za leden a únor ve výši 3,3 mil. Kč a obě strany vytvoří komisi, která by do konce března měla stanovit cenu čištění. Případnou dohodu o ceně čištění by pak mělo schvalovat dvorské zastupitelstvo.

Firmě WWTP DKNL jako provozovateli čističky v případném správním řízení vedeném krajem hrozí až milionová pokuta. Kraj také již dříve oznámil, že správní řízení se sankcí až půl milionu korun hrozí i majiteli čistírny. Vlastníkem čističky je akciová společnost EVORADO IMPORT.

Česká inspekce životního prostřední (ČIŽP) zahájila správní řízení kvůli vypouštění splašků do Labe správní již ve středu. Viníkům hrozí pokuta až pět milionů korun. Podle neoficiálních předběžných výsledků rozborů byly pod odtokem ze zastavené čistírny naměřeny vyšší hodnoty amoniakálního dusíku.

Firma WWTP DKNL tvrdí, že měsíční náklady na čištění odpadních vod činí bez zisku asi 3,5 milionu. Společnost od města dostává 1,67 milionu Kč měsíčně. Firmě tak za poslední roky prý vznikl deficit přes 100 milionů korun a hrozí jí insolvence. Firma radnici na přerušení čištění upozornila na začátku ledna, první jednání obou stran bylo 3. února.

Dvorská čistička původně patřila textilní společnosti Tiba a vedle vod z textilky čistila hlavně městské splašky. Textilka čističku v roce 2005 prodala firmě EVORADO IMPORT. Podle dvorského místostarosty Jana Béma (ODS) má město zájem celou čističku odkoupit, ale majitel prodej odmítá.

V jiných velkých městech hradeckého kraje jsou čistírny odpadních vod v majetku měst nebo je vlastní městy ovládané vodárenské společnosti. Například majitelem čističky v Hradci Králové je společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové, kterou vlastní města hradeckého okresu. Provozovatelem hradecké čističky, stejně jako celé vodárenské sítě v okrese, je společnost Královéhradecká provozní ze skupiny francouzské Veolie.

Foto: Wikipedie, Karelj


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme