Správci plzeňských rybníků zbavují pláže Boleveckého rybníka rákosí a orobince

Správci plzeňské městské zeleně a vodních ploch začali v těchto dnech čistit pláže Boleveckého rybníka od velkých porostů rákosí a orobince. Ještě před začátkem sezony tak zlepší pro plavce přístup do vody nejoblíbenější vodní rekreační plochy ve městě. 

6 min. čtení

Orobinec a rákos odstraňovali z břehů rybníka už loni na jaře, letos s tím pokračují, řekl ČTK hydrobiolog Jindřich Duras, který je spoluautorem podkladů k likvidaci porostů.

I když s prací pomáhá technika, velkou část rostlin musí správci městského majetku odstraňovat ručně. Rozrůstání rákosí a orobince pomohlo sucho z minulých let, kdy se po úbytku vody obnažily dříve zatopené plochy.

Víc než padesátihektarový Bolevecký rybník sloužil původně jako chovný, jeho funkce se na počátku 20. století změnila a stal se vyhledávaným cílem plavců. "Tím, že došlo ke změně využívání rybníka z chovného na rekreační, došlo k expanzi břehových porostů rákosu a orobince. S tím je nutné něco dělat. Situaci ještě zhoršil dlouhodobý úbytek vody, kdy nyní je hladina asi o 1,1 metru níže. Je tak třeba využít období, kdy lze do břehů vjet s technikou a úpravy udělat,“ uvedl Duras.

Odstraňování břehových porostů vyžaduje podle něj dlouhodobé úsilí, protože rákos i orobinec mají velkou regenerační schopnost. Řidší porosty stačí posekat a odvézt. Loni posekané plochy se musí letos posekat znovu. V místě, kde jsou porosty husté a je tam nános jemného sedimentu, je nutné odstranit celou vrstvu bahna i s oddenky bagrem. Právě vrstva jemného bahna, která se usazuje u břehů, poskytuje podle odborníků orobinci živnou půdu pro růst a rozmnožování. Pak se musí místo dočistit ručně od zbylých oddenků. Rákosiny se kosí ručně, protože u nich stačí posekat zelenou hmotu nad zemí či nad vodou.

Město se snaží zlepšit podmínky ke koupání v rybníku čištěním břehů a úpravami vstupů do vody i doplněním vody z Berounky, s čímž počítá nový městský projekt za desítky milionů korun. "Napouštění Velkého boleveckého rybníka přečištěnou vodou z Berounky začne až v září. Pro čistění břehů je tak letošní sezona s nízkým stavem vody v Boleváku ideální,“ uvedl náměstek primátora Michal Vozobule (TOP 09). Zásah do pobřežních porostů musel schválit odbor životního prostředí magistrátu na základě opatření, které zpracovali odborní garanti projektu.

Rybník se v předchozích letech potýkal v důsledku sucha s velkým úbytkem vody. Loni podle Durase spadlo v oblasti 550 milimetrů srážek, což bylo nejvíc od roku 2013, kdy spadlo 600 milimetrů. Letní měsíce 2021 byly poměrně teplé a hodně vody se vypařovalo, velkou část letních srážek spotřebovala vegetace. "Hladina poprvé po čtyřech letech za kalendářní rok neklesla, ale asi o 12 centimetrů stoupla," konstatoval Duras. Podle něj se naplnily všechny ostatní rybníky v soustavě a doplnilo se i hodně podzemní vody, obrovský vodní deficit se ale zatím srovnat nemohl.

Foto: Wikipedia, Jakub Hlavatý, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme