Mattoni už není, bohužel! Spor kolem lázní Kyselka pokračuje

Jistě jste zaznamenali spor Asociace pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví (ASKORD) se společností Karlovarské minerální vody. Jedná se o stav západočeských lázní Kyselka, kdysi jedněch z nejmalebnějších lázní v Evropě. Ano, je to místo, kde Heinrich von Mattoni otevřel stáčírnu tamního minerálního pramene.

4 min. čtení

Veřejný ochránce práv Otakar Motejl má názor jednoznačný: Při ochraně Kyselky stát jednoznačně selhal – a areál se tak dostal do stavu, kdy už prakticky není co chránit. "Stav památkově chráněných objektů v Kyselce je smutným dokladem toho, jak mohou dopadnout památkově chráněné stavby, přidá-li se k nečinnosti vlastníka i nečinnost státu a jeho orgánů," stojí v ombudsmanově zprávě.

Lázeňský areál v krásném údolí řeky Ohře, necelých 11 km od Karlových Varů, má dvě části. Stáčírnu vlastní již více než dvacet let Karlovarské minerální vody. Sousední budova lázní po několika výměnách patří firmě C. T. S. Duo. Lázně, které mají stále prokazatelně léčivý zdroj, se bohužel nacházejí v rozvalinách. Přitom zde ještě v roce 1990 bylo funkční dětské sanatorium. Karlovarský kraj i ASKORD jsou přesvědčeni, že za devastaci areálu jsou zodpovědné Karlovarské minerální vody.

Karlovarský kraj letos v březnu potvrdil rozhodnutí odboru státní památkové péče při Magistrátu v Karlových Varech, pokutovat Karlovarské minerální vody za devastaci kulturních památek, které již dvacet let vlastní v západočeských lázních Kyselka. Neuznal tak odvolání KMV a pokutu potvrdil v plné výši t.j. 1 800 000 Kč.

Asociace pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví se snaží na součastný stav lázní soustavně upozorňovat. Objekt lázní navštívil prezident V. Klaus, místopředsedkyně parlamentu Kateřina Klasnová. V závěru roku proběhlo veřejné slyšení ke Kyselce v Senátu. Na pražských tramvajích jsme mohli shlédnout plakáty polorozbořených budov lázní.

Na serveru you tube můžete shlédnout video spot, ve kterém svou podporu vyjádřila řada českých osobností. Otázkou je, zda je v součastním stavu možné najít východisko a areál alespoň částečně rekonstruovat. Nebo je už bohužel pro Lázně Kyselka pozdě?
 

Více informací o aktivitách Asociace pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví naleznete zde


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme