Splavnosti menších řek by o víkendu mohl pomoci odtávající sníh

Sníh, který v posledních dnech napadl na horách, by o víkendu mohl pomoci splavnosti menších řek. Zejména v horských korytech je vody málo. Sníh bude odtávat spíše odpoledne, protože přes noc má být ještě chladno. Sjízdnost velkých řek tající sníh příliš neovlivní, některé jejich úseky se ale splout dají. ČTK to sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.

3 min. čtení

Vltava je splavná pod Vyšším Brodem, úseku z Horní Vltavice do Lenory by musel pomoci právě sníh, což se projeví nejdříve v sobotu. Otava je sjízdná zatím ze Sušice, na víkend by mohla voda stoupnout dostatečně pro sjetí od Čeňkovy Pily. "Lužnice se příliš nezmění, průtok pod deseti kubíky se nemá z čeho zvýšit," podotkl Jančar.

Na Radbuzu se vodáci mohou vydat od Horšovského Týna, na Mži až od Hracholusk a na Úhlavu jen z Přeštic. Sníh z Krušných hor může zvýšit vodu v korytě Svatavy. Ohře je splavná v celé délce. Na severu jsou z velkých toků sjízdné jen Jizera od Spálova a Labe až pod přehradou Les Království, z menších řek pak Ploučnice, Bílina a dolní tok Úpy nebo Metuje. Orlice jsou sjízdné pro kanoe a kajaky na dolních úsecích.

V Jeseníkách je splavná Morava od Hanušovic, na Vysočině pak Jihlava od Ivančic a Svratka pod Brnem. Dyji mohou vodáci sjíždět od Znojma. Bečva je sjízdná od soutoku a Odra už jen v nížinném toku od Suchdola nad Odrou.

"Ovšem nadcházející období má být deštivější, tak doufejme, že přece jen se průtoky v našich řekách zvýší a vodáci tak na jaře nepřijdou příliš zkrátka," dodal Jančar.

 

Foto: Wikimedia, Peter van der Sluijs, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme