Splašky z kanalizace Dvora Králové dál tečou do Labe

Splašky z kanalizace šestnáctitisícového Dvora Králové nad Labem i dnes tečou přímo do Labe. Děje se tak od pondělního dopoledne, kdy firma WWTP DKNL provozující místní čističku zastavila kvůli cenovému sporu s městem čistění městských odpadních vod.

6 min. čtení

ČTK to řekl jednatel WWTP DKNL Aleš Morávek. Jednání s městem o situaci a cenách za čištění by podle něj mělo být ve středu. Krajský úřad zahájí s dvorskou čističkou správní řízení.

Žádný z orgánů státní správy podle Morávka dosud nevydal rozhodnutí, na jehož základě by čistička musela obnovit čištění městských splašků. "V rovině správních či kontrolních orgánů nejsou žádné výstupy," řekl.

Hradecký krajský úřad podle mluvčího hejtmanství Jiřího Hošny zahájí s majitelem a provozovatelem čističky správní řízení. V případě zjištění porušení zákona jim hrozí pokuty, uvedl Hošna. Kraj nyní podle něj čeká na zbytek podkladů a protokolů od dvorské radnice, aby mohl správní řízení zahájit. Dokumenty by měl mít k dispozici ve středu. Proti rozhodnutí kraje se potrestané subjekty mohou odvolat k ministerstvu zemědělství.

Podle Morávka se postoj firmy nemění. Čištění firma obnoví, když jí město uhradí fakturu za leden a dohodne se s ní na upravení smluvních vztahů na další období tak, aby čistička dál netvořila ztrátu. Město po firmě požaduje, aby mu jako monopolní dodavatel podrobně rozkryla kalkulaci ceny čištění. "Uzavření ČOV je nepřípustný nátlak ze strany provozovatele a tento postup nemá oporu v právních předpisech ani vydaných správních rozhodnutích," uvedlo město.

Odpadní vody v denním objemu asi 8000 až 9000 metrů krychlových vody odtékají do Labe přes odlehčovací komorou asi 300 metrů před čistírnou.
Do řeky denně odejde kolem dvou tun různého odpadu jako fosforu, dusíku a nerozpuštěných látek.

Podle vrchního ředitele sekce vodního hospodářství ministerstva zemědělství Pavla Punčocháře nemá dvorský případ obdoby a hrozí mezinárodní ostudou. Podle Punčochářova vyjádření pro Český rozhlas by obnovení čištění mohl nařídit dvorský vodoprávní úřad vydáním takzvaného nařízení povinnosti veřejné služby. To může trvat až šest měsíců a službu za čištění by pak platila radnice. "Hlavně by měl konečně (městský úřad) začít jednat s provozovatelem čistírny a dát dohromady kalkulaci, která bude oběma stranám vyhovovat," řekl.

Radnici také podle Punčocháře hrozí od České inspekce životního prostředí pokuta za znečišťování, protože město je povinno zajistit čištění odpadních vod. Majitel a provozovatel čističky pak podle něj zřejmě na popud ministerstva zemědělství dostanou od krajského vodoprávního úřadu pokuty, každý ve výši asi 1,5 milionu korun.

Firma tvrdí, že měsíční náklady na poskytované služby čištění odpadních vod činí bez zisku asi 3,5 milionu. Společnost od města dostává 1,67 milionu Kč měsíčně. Firmě tak za poslední roky prý vznikl deficit přes 100 milionů korun a hrozí jí insolvence. Firma radnici na přerušení čištění upozornila na začátku ledna, první jednání obou stran bylo 3. února.

Foto: Wikipedie, Karelj


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme