Spisovatel a rybář Ota Pavel chtěl „políbit na rty řeku“

Jeho rodinu postihl za války holokaust, sám později trpěl duševní chorobou. Přesto, či možná právě proto je dílo spisovatele Oty Pavla prosáklé poezií, laskavostí a vlídností. Ve své době patřil k nejznámějším spisovatelům a novinářům. Některé jeho vzpomínkové prózy, jako třeba Smrt krásných srnců či Jak jsem potkal ryby, byly úspěšně zfilmovány, slavné jsou i jeho knihy se sportovní tematikou. Zemřel před 50 lety, 31. března 1973, ve věku pouhých 42 let.

9 min. čtení

„Umět se radovat. Ze všeho. Nečekat, že v budoucnu přijde něco, co bude to pravé, protože je možné, že to pravé přichází právě teď a v budoucnu nic krásnějšího nepřijde,“ napsal v jednom z dopisů bratrovi Hugovi, s ním měl velice blízký vztah.

Své povídky psal lidově a plnil je humorem a laskavým pohledem na věci kolem sebe. Především o rybách a vodě uměl psát jako nikdo jiný – stejně tak jako o své další velké lásce, sportu. Šest svých knih – Plnou bednu šampaňského, Pohár od pánaboha, Smrt krásných srnců, Syn celerového krále, Jak jsem potkal ryby a Pohádku o Raškovi – napsal ve velkých bolestech po propuknutí duševní choroby (maniodepresivní psychózy) v letech 1963-1973. Dvě z nich vyšly až po jeho smrti.

Ota Pavel, původním jménem Otto Popper, se narodil 2. července 1930 v Praze jako třetí a nejmladší syn židovského obchodního cestujícího Lea Poppera. V roce 1939 se rodina přestěhovala do Buštěhradu k rodičům otce.

V roce 1943 byli jeho starší bratři transportováni do Terezína a o rok později do nacistického koncentračního tábora odvezli Němci i jeho otce. Všichni se tam setkali i s rodinným přítelem a budoucím spisovatelem Arnoštem Lustigem. Otovi, který zůstal doma s maminkou, se koncentrační tábory vyhnuly. Zejména proto, že nebyl zapsaný v židovské matrice, a také pro jeho nízký věk. Právě věk často zachraňoval mnoho míšenců tzv. druhého stupně.

Otec Leo se už před svojí cestou do koncentračního tábora snažil rodinu zachránit konvertováním k jiné víře. Dokázal přemluvit rodinu k přechodu od židovské (starší bratři a otec) a katolické církve (matka Hermína) na církev československou a syny nechal pokřtít. Jeho zoufalý počin ale rodinu stejně nakonec nespasil. Po válce se ale vrátili živí jeho bratři i otec.

Od 13 let fáral Ota v kladenských dolech, později prodával spony na punčochy a mucholapky. Po válce hrál v Praze fotbal a hokej, studoval obchodní školu, ale především byl sportovním redaktorem. V roce 1962 třeba doprovázel armádní fotbalové mužstvo Dukly Praha do USA, což posléze zpracoval do knihy Dukla mezi mrakodrapy.

Učarovala mu zejména romantická, ale i divoká Berounka, kde se rodily nezapomenutelné vzpomínkové prózy Smrt krásných srnců či Jak jsem potkal ryby. I on občas prohodil ono trochu okřídlené: „Chceš-li být šťastný hodinu, opij se. Chceš-li být šťastný měsíc, ožeň se. A chceš-li být šťastný celý život, staň se rybářem.“

Duševní problémy u něj poprvé naplno propukly při zimní olympiádě v Innsbrucku v roce 1964, kdy se vydal vysoko nad město a pokusil se podpálit horské stavení. Otu vzápětí hospitalizovali v místní nemocnici, a když se vrátil do vlasti v sanitce, lékaři ho rovnou převezli na psychiatrické oddělení v Ústřední vojenské nemocnici ve Strašnicích.

„Zbláznil jsem se na zimní olympiádě v Innsbrucku. Zatáhl se mi mozek, jako kdyby přišla mlha z Alp,“ popisoval později v léčebně události. „Potkal jsem tam jednoho pána a pro mě to byl čert se vším všudy. Měl kopyta, chlupy, rohy a staleté vykotlané zuby. Šel jsem pak zapálit do hor selské stavení. Přál jsem si, aby se rozsvítilo veliké světlo a zahnalo mlhu. Když jsem vyváděl krávy a hřebce z chléva, aby neuhořeli, dorazila rakouská policie. Dali mi želízka a vedli mě do údolí. Nadával jsem jim, strhl jsem si boty a šel jsem sněhem bos jako Kristus, kterého vedou na kříž.“

O dva roky později Pavlovi přiznali plný invalidní důchod. Nemoc mu nesmírně komplikovala normální život a pod tíhou chmurné reality se i několikrát pokusil o sebevraždu. Do psychiatrických ústavů zamířil za deset let (v období od roku 1963 do roku 1973, kdy zemřel) šestnáctkrát. Strávil v nich celkem tři roky.

„Chtěl jsem se stokrát zabít, když už jsem nemohl dál, ale nikdy jsem to neudělal. Protože jsem v podvědomí toužil ještě jedinkrát políbit na rty řeku a chytat stříbrné ryby,“ napsal jednou.

Chtěl toho napsat ještě hodně. O mamince Hermíně, o rodičích své ženy Věry, o buštěhradské dráze, o přívozu na Rybárně nebo román o cyklistice: „Cyklistika byla pro mě vůně. Vůně éteru, vůně kvetoucích stromů, kudy jsme projížděli, vůně svalů rytmicky pracujících.“ Příběh o chlapci na kole se měl jmenovat Nevzdávej to Rudolfe: „Toužím po tom, jako horolezci, kteří chtějí vylézt na Nanga Parbat. V noci se mi o tom někdy zdává. Vidím šlapajícího cyklistu a velký stříbrný stín jeho kola…“

Autor: ČTK

Foto: Wikimedia

Doporučujeme