Soud zastavil kvůli sporu o platby dražbu dvorské čistírny

Trutnovský okresní soud předběžným opatřením zastavil připravovanou dražbu čistírny odpadních vod ve Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku. Dražba měla být 24. října. Čistírnu vlastní firma Evorado Import, se kterou dvorská radnice vede několik let spor o cenu za čištění splašků. ČTK to včera řekl dvorský místostarosta Jan Bém.

3 min. čtení

Okresní soud v Trutnově v září rozhodl, že město zaplatilo za čištění odpadních vod v posledních letech více než mělo, podle soudu má město u firmy Evorado Import přeplatek v celkové výši 46 milionů korun. Rozhodnutí soudu v této věci však dosud není pravomocné, protože firma se proti němu odvolala. Dvorská radnice před dražbou podala návrh předběžného opatření, které firmě zakazuje nakládat s majetkem až do doby pravomocného skončení sporu o cenu a přeplatky.

Cena čistírny podle znaleckého posudku činí 63 milionů korun. Nejnižší podání v dražbě za celý areál čistírny odpadních vod o rozloze 37.047 metrů čtverečných bylo stanoveno na 55.250.000 korun, uvádí na webu dražitel.

Dvorská radnice vlastníka čistírny opakovaně oslovila se žádostí o odkup čistírny, firma však opakovaně o jednání s městem nemá zájem. Kromě snahy o odkup čistírny se město snaží potíže s čistěním odpadních vod vyřešit získáním dotace na stavbu nové čistírny odpadních vod, která by měla stát zhruba 180 milionů korun.

Mnohaleté spory o cenu čištění mezi městem a tehdejším provozovatelem čistírny odpadních vody vyvrcholily ve Dvoře Králové nad Labem vloni v únoru, kdy firma přerušila čištění a splašky tekly 56 hodin přímo do Labe. Ekologické škody na řece, zejména díky tehdejšímu chladnému počasí, nevznikly.

 

Zdroj: Wikipedia, Petrik.Tomas, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme