Soud začal řešit kauzu údajné korupce v Pražské vodohospodářské

Obvodní soud pro Prahu 5 začal řešit případ údajné korupce v Pražské vodohospodářské společnosti (PVS). Státní zástupkyně přednesla obžalobu, podle které si někdejší ředitel divize rozvoje PVS Petr Krupička a jeho známý Milan Vondra vzali úplatek 1,6 milionu korun za to, že zajistí souhlasné stanovisko společnosti na stavebním povolení pro výstavbu autosalonu v Praze.

6 min. čtení

Soudkyně Věra Trojanová také hned v dopoledních hodinách oba muže vyslechla, oba svoji vinu popřeli.

Krupička spolu s Vondrou podle obžaloby v říjnu 2011 záměrně tvrdili zástupcům společnosti Motor Holding, že pokud chtějí rozšířit v pražském Motole autosalon s vozy Honda, musí zajistit posunutí kanalizačního potoka. Vondra se pak nabídl, že jako prostředník zařídí, aby ředitel divize v Pražské hospodářské společnosti vydal souhlasné stanovisko se stavbou i bez přeložení kanalizace. Nejdříve prý za to chtěl pět milionů korun, později svůj požadavek snížil na polovinu.

Policisté nakonec muže zadrželi poté, co si údajně převzali od Motor Holdingu 1,6 milionu – jeden milion si podle státní zástupkyně ponechal Vondra, zbytek peněz předal Krupičkovi. Mužům za přijetí úplatku hrozí až osmileté tresty vězení.

"V žádném případě jsem se toho nedopustil," zahájil svoji výpověď Krupička. Podle jeho slov je možné povolit stavbu nad jakoukoli kanalizací nebo vodovodem jen ve velmi výjimečných případech. Komplikuje to totiž údržbu i rekonstrukci a prodražuje to provoz. Ředitel divize tedy prý vysvětlil zástupcům společnosti Motor Holding, že musí potok posunout nebo přinést studii, podle které by bylo přeložení nemožné.

Po několika měsících a jednáních však Krupička zjistil, že PVS pravděpodobně vůbec motolský potok nemá ve správě. Také projekt na přeložení kanalizace vypadal velmi špatně, podle něj by posun situaci ještě víc zkomplikoval. Ředitel divize PVS se proto prý dohodl s Pražskými vodovody a kanalizacemi, že odsouhlasí stavbu autosalonu s tím, že firma zajistí k potoku bezproblémový přístup. Protože mu Vondra v mezidobí oznámil, že pro Motor Holding stavební povolení vyjednává, poslal toto své rozhodnutí jemu. Peníze, které u něj našla policie, pak byly podle Krupičky půjčkou na byt.

Krupičkova slova potvrdil i Vondra. "S žádným bodem obžaloby nesouhlasím," prohlásil. Opravdu prý zajišťoval pro firmu stavební povolení. Poté, co Motor Holding spočetl, že by přeložení potoka stálo zhruba 20 až 25 milionů korun, nabídl jim, že za desetinu této částky povolení vyjedná. Peníze, které nakonec převzal, byly prý zálohou na jeho služby, pouze ještě neměl s Motor Holdingem vyjednanou smlouvu. Z této částky pak prý půjčil svému dobrému příteli Krupičkovi 0,6 milionu na splátku bytu.

S muži je stíhaná také Vondrova přítelkyně Martina Kačírková. Podle žalobkyně žena Vondru nabádala, ať si úplatek vezme. Uklidňovala ho také, že mu za to nehrozí žádný trest. Podle obžaloby tak spáchala stejný trestný čin jako Krupička s Vondrou.

Vodohospodářská společnost vznikla v roce 1998 v rámci privatizace několika státních podniků. Jejím vlastníkem je Praha, PVS spravuje její majetek.

 

Zdroj: Wikipedia, Ludek, licenceZdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme